Filma të diskutueshëm

film i diskutueshem

Po kerkoni filma të diskutueshëm? Këtu ju sjellim një listë të 25 filmave më të diskutueshëm në historinë e kinemasë. Ndonjëherë për skenat e saj seksuale, herë të tjera për dhunën e saj dhe në shumë gjëra për të dyja, disa filma bëjnë që puritanët më të qajnë drejt qiellit.

Por këto nuk janë dy arsyet e vetme që një grup të marrë kokën me disa filma, arsye të tjera për të censuruar ose ndaluar një film diku janë lai fe, ndoshta "lobi" më i fuqishëm kur sulmon një film, ose tregon nxitje për konsumimin e substancave të ndaluara, diçka që shpesh skandalizon qeveritë në veçanti.

Si gjithmonë, lista përmban një numër të kufizuar filmash të diskutueshëm, kështu që ndoshta ka shumë të zhdukur, ju ftojmë lini propozimet tuaja në komenteMe Këta 25 filma të diskutueshëm nuk kanë asnjë rend preferencë, ata thjesht janë rregulluar sipas alfabetit.

'Gjuetia'

Në gjueti

'Cruising' nga William Friedkin (1980) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

I pari i listës së filmave të diskutueshëm është duke luajtur Al Pacino në momentet e tij më të mira, "Në gjueti" tregon historinë e një polici që përpiqet të kapë një vrasës homoseksualPër ta bërë këtë, ai duhet të infiltrojë mjediset më të tmerrshme gay.

polemikë

Censura e skenave si ajo brenda një i dyshuar u detyrua të masturbohej para një grupi policësh, e cila arriti në gati një orë, pengoi filmin të klasifikohej X. Në vitin 2013 'Interio. Lëkure. Bar 'nga James Franco dhe Travis Mathews, një film që përpiqet të rikrijojë atë që ka mbetur jashtë filmit William Friedkin.

'Një film serb'

Një film serb

'Filmi Srpski' nga Srdjan Spasojevic (2010) - Serbi

Përmbledhje

Filmi tregon historinë e Milos, i cili ishte një porn yll vite më parë dhe tani është në pension dhe po lufton financiarisht. Përmes një ish partneri xhirimi, ai bie në kontakt me të një djalë që pretendon të realizojë një kasetë eksperimentale pornografike dhe kush dëshiron të llogarisë në të. Duke mos ditur se çfarë do të rrokulliset, Milo hyn në spirale e shthurjes dhe dhunës nga e cila nuk mund të dalë.

polemikë

"Një film serb" u shfaq premierë në Spanjë në Festivalin Sitges dhe nuk arriti më në konkursin tjetër, në Festivalin e Filmit Terror në San Sebastián, sepse një vendim e ndaloi filmin në vendin tonë për ca kohë. Arsyeja, e skena pedofilie të cilat padyshim nuk ishin reale por që skandalizuan stafin, dhe është ai filmi serb mund të dëmtojë ndjeshmërinë ndaj më shumë se një.

'Antikrishti'

Antikrishti

'Antikrishti' nga Lars Von Trier (2009) - Danimarkë

Përmbledhje

Filmi i Lars Von Trier rrëfen për përpjekje e pasuksesshme e një psikologu për të trajtuar gruan e tij, e cila nuk është në gjendje të kapërcejë humbjen e fëmijës së vetëm që të dy kishin. Ata të dy shkojnë në kabinën ku ajo kaloi verën e kaluar me djalin, por një herë atje si ajo ashtu edhe natyra fillojnë të sillen në një mënyrë të çuditshme.

polemikë

Në këtë film ne kemi skena për të tronditur të dyja gjinitë, gjymtimi gjenital për plumbin femëror dhe dërrmues të testikujve për plumbin mashkullor.

'Kaligula'

Caligula

'Caligula' nga Tinto Brass (1979) - Itali

Përmbledhje

'Caligula' rrëfen për Ngritja dhe rënia e Perandorit Romak Kaligula, ish nipi dhe biri i birësuar i Tiberio, duke theksuar hobet, orgjitë, poshtërimet dhe poshtërimet e tij.

polemikë

Pesë vjet pas premierës, ajo që ishte një sekret bërtitës u zbulua, 'Caligula' ishte një film pornoMe Dhe pikërisht atëherë Bob Guccione, producent i filmit dhe themelues i revistës Penthouse, nxori në dritë një version i pacensuruar që përmban skena seksuale të vërteta dhe eksplicite.

'Cocksucker Blues'

Blues me kokë

'Cocksucker Blues' i Robert Frank (1972) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

'Cocksucker Blues' ka të bëjë me një dokumentar për turneun e Rolling Stones në Amerikën e Veriut në 1972, ku fotografi Robert Frank donte t'u tregonte anëtarëve të grupit në privatësinë e tyre, duke arritur t'i regjistronte ata konsumimi i alkoolit dhe drogës dhe kryerja e marrëdhënieve seksuale me gruppies.

polemikë

Polemika erdhi kur u tregua materiali anëtarëve të grupit, të cilët refuzuan që filmi të shihte dritën. Një vendim gjykate kërkon që filmi të shihet vetëm nëse regjisori është në dhomë. Arsyeja që Rollings nuk duan që filmi të shihet është, ndër të tjera, ajo Mick Jagger gëlltit kokainën me dëshirë të madhe gjatë gjithë filmit.

'Rrëzimi'

Crash

'Rrëzimi' nga David Cronenberg (1996) - Kanada

Përmbledhje

Bazuar në romanin gjithashtu të diskutueshëm nga JG Ballard, 'Crash' tregon historinë e James Ballard i cili një ditë përplas makinën e tij në një aksident spektakolar me Helen's. Pas daljes nga spitali, ata fillojnë të ndiejnë një tërheqje të çuditshme që do ta çojë Xhejmsin në një botë të errët të dominuar nga rreziku, seksi dhe vdekja.

polemikë

Një film i David Cronenberg nuk mund të mungonte në këtë listë dhe kjo sepse ai është një tjetër regjisor kontravers par excellence. Në këtë rast, ajo që nuk u pa mirë nga spektatorët ishte fetishizmi i çuditshëm që lidhet në histori, zgjimi seksual me gjymtime dhe plagë.

'Epoka e Artë'

Epoka e Artë

'L'âge d'or' nga Luis Buñuel (1930) - Francë

Përmbledhje

Pas një prologu dokumentar mbi zakonet e akrepit, banditët zbulojnë një grup kryepeshkopësh që luten në një shkëmb. Themelimi i Romës Perandorake, i festuar në vendin ku luteshin klerikët, ndërpritet nga lidhjet e dashurisë së një çifti e cila është e ndarë. Burri dërgohet në burg, por arrin të shpëtojë dhe strehohet në shtëpinë e të dashurit të tij. Gjatë një feste, çifti përpiqet të përmbushë pasionin e tyre pa sukses. Më në fund, të mbijetuarit e një orgjie kriminale, përfshirë Duc de Blangis, dalin nga Kalaja Selliny.

polemikë

Nëse marrim parasysh se filmi ishte menduar të dilte në vitet '30, filmi ishte i diskutueshëm në tërësinë e tij, megjithëse më skandaloz ishte fundi i tij, i cili edhe sot e kësaj dite i bën flokët më të devotshëm të ngrihen, Një tekst nga Marquis de Sade shpall personazhin më të shthurur në botë dhe pikërisht atëherë ne shohim që vetë Jezu Krishti të largohet nga një kështjellëMe "Epoka e Artë" nuk u shfaq në Francë deri në vitet 50 dhe Shtetet e Bashkuara nuk do të mbërrinin deri në 1979.

'Fytyrat e vdekjes'

Fytyrat e Vdekjes

'Fytyrat e vdekjes' nga John Alan Schwartz (1978) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

'Fytyrat e vdekjes' është mishërimi i zhanrit mondo, i cili përcaktohet si një dokumentar i bujshëm. Filmi e çon shikuesin përmes skena shumë eksplicite që përshkruajnë mënyra të ndryshme të vdekjes.

polemikë

Me këtë rast ne nuk shfaqim asnjë fotografi të filmit pasi mund të dëmtojë ndjeshmëritë dhe filmi është një vazhdimësia e kufomave, shumë prej tyre të vërteta, e cila nuk është e përshtatshme për asnjë stomak.

"Henry, portreti i një vrasësi"

Henry, portret i një vrasësi

'Henry: Portreti i një Vrasësi Serial' nga John McNaughton (1986) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

Siç sugjeron edhe emri i tij, filmi është portreti i një vrasësi, konkretisht ai i Henry Lee Lucas, i cili nuk kishte një fëmijëri të mirë dhe që përfundoi në burg pasi goditi me thikë nënën e tij. pasi lëshohet bëhet një vrasës që zgjedh viktimat e tij rastësisht dhe përdor një metodë të ndryshme çdo herë t’i jepet fund që të mos zbulohet.

polemikë

Doza të mëdha dhune dhe një skenë nekrofilike, e dënoi filmin me katër vjet pa shpërndarje, kur u publikua në Shtetet e Bashkuara e bëri këtë pa një vlerësim nga MPAA dhe nuk mund të shihej në Mbretërinë e Bashkuar deri në vitin 20013 dhe në Zelandën e Re deri në 2010.

'Holokausti kanibal'

Holokausti kanibal

'Holokausti kanibal' nga Ruggero Deodato (1980) - Itali

Përmbledhje

Një nga filmat e parë të gjetur e cila tregon historinë e katër të rinjve që udhëtojnë në zemër të xhunglës së Amazonës për të bërë një dokumentar për fiset që banojnë në vend, për të cilët thuhet se ata ende praktikojnë kanibalizëm. Dy muaj pasi këta djem janë zhdukur, një grup shpëtimi gjen materialin e filmuar, i cili do të zbulojë se çfarë ka ndodhur atje.

polemikë

Një film për kanibalizmin nuk do të linte askënd indiferent. Pasi u tregua se skena si ajo me punonjësen vajzë nuk ishin të vërteta, polemika erdhi me vdekjet e kafshëve që nëse do të ishin të vërteta.

"Ichi, Vrasësi"

Ichi, Vrasësi

'Koroshiya 1' nga Takashi Miike (2001) - Japoni

Përmbledhje

Kur një shef Yakuza zhduket me plaçkë të madhe, pjesa tjetër e anëtarëve të klanit të tij, të udhëhequr nga dora e tij e djathtë mazokisti Kakihara Ata shkojnë në kërkim të tij, pasi nuk besojnë se ai ka shpëtuar. Ajo që ata përfundojnë duke zbuluar është se ai është vrarë nga Ichi, një vrasës skizofrenik si ose më të dhunshëm se ata që kanë mohuar anëtarët e klanit në anën e tyre.

polemikë

Filmi shumë i dhunshëm si filmat e tjerë të regjisorit, shihni për shembull 'Audition', i cili arrin kulmin e tij me tortura, gjymtimi i përfshirë, i një vajzeMe Shumë vende ishin në gjendje të shijonin vetëm filmin e censuruar, jo këtu në Spanjë ku këtë herë, ne morëm punën e plotë.

'Perandoria e shqisave'

Perandoria e shqisave

'Ai no korîda' nga Nagisa Oshima (1976) - Japoni

Përmbledhje

'Perandoria e shqisave' sillet rreth një çifti që e çojnë historinë e tyre të dashurisë në kufij të paimagjinueshëm. Pasioni e bën seksin gjënë më të rëndësishme për ta dhe dëshira për të zotëruar burrin e tyre i bën ata të fillojnë ngatërrojnë kënaqësinë dhe dhimbjen.

polemikë

Ashtu si në 'Antikrishtin' e Lars Von Trier, the gjymtimi gjenital ishte arsyeja e skandalit, padyshim që shumë më shumë trazira sollën këtë film që kur u shfaq në vitet '70.

'I pakthyeshëm'

i pakthyeshëm

'I pakthyeshëm' nga Gaspar Noé (2002) - Francë

Përmbledhje

Kaseta tregon për histori hakmarrjeje të një burri, gruaja e të cilit është përdhunuar, e gjithë kjo tregohet me skenat e vëna në skenë në renditje të kundërt.

polemikë

Gaspar Noé `si gjithmonë duke kërkuar polemika, këtë herë nëntë minuta asnjë prerje përdhunimi ata arritën atë që synonte autori, për ta bërë shikuesin të pakëndshëm, edhe pse ndoshta edhe shumë.

'Lolita'

Lolita

'Lolita' e Stanley Kubrick (1962) - MB

Përmbledhje

Përshtatja e niveleve gjithashtu të diskutueshme nga Vladimir Nabokov, 'Lolita' tregon historinë e Humbert Humbert, një mësues në të 40-at e tij që merr me qira një dhomë në shtëpinë e Charlotte Haze, një vejushë që jeton me vajzën e saj 11-vjeçare. Humbert bie në dashuri me vajzën dhe vendos të martohet me nënën në mënyrë që ai të jetë pranë saj.

polemikë

Padyshim një marrëdhënie dashurie dhe ne intuitojmë atë seksuale, midis një burri 40-vjeçar dhe një vajze 11-vjeçare Nuk mund të shihej mirë, dhe është se të gjithë mund të imagjinojnë se çfarë ndodh kur Lolita e vogël merret në një hotel.

'Një Portokalli me Sahat'

Një portokall i orës

Stanley Kubrick 'A Clockwork Orange' (1971) - MB

Përmbledhje

Filmi tregon historinë e Aleksit, një i ri jashtëzakonisht agresiv dhe pasionant nga BeethovenMe Së bashku me bandën e tij, ai është i përkushtuar për të rrahur dhe përdhunuar njerëzit pa dallim derisa të kryejë një vrasje dhe të përfundojë në burg, atje ai do t'i nënshtrohet vullnetarisht një eksperimenti për të shtypur sjelljen e tij.

polemikë

Një kasetë ultraviolente siç do të thoshte vetë personazhi kryesor. Vetë regjisori e ndaloi filmin në Britaninë e Madhe pas polemikës në premierën e saj dhe nuk mund të shihej në vend deri në vdekjen e tij në 1999. Në Spanjë do të vinte me fundin e regjimit të Frankos në 1975.

'Nekromantik'

nekromantike

'Nekromantik' nga Jörg Buttgereit (1987) - Gjermania Perëndimore

Përmbledhje

'Nekromantik' tregon historinë e Robit, i cili vjedh pjesët e trupit nga kufomat nga morgu për t'i çuar tek e dashura e tij Betty. Të dy janë nekrofilë dhe vendosin të kenë një treshe me një kufomë të kalburPor një ditë Rob pushohet nga puna dhe më pas Beti vendos të largohet me të dashurin e saj në dekompozim.

polemikë

Edhe një herë ne përjashtuam vendosjen e një imazhi të kasetës në mënyrë që të mos dëmtojmë ndjeshmëritë. Arsyeja e polemikës është e qartë, një kasetë që merret me nekrofilinë është normale për të ngritur flluskaMe Pavarësisht gjithçkaje, ajo pati suksesin e saj pasi katër vjet më vonë do të arrinte pjesa e dytë.

'Pasioni i Krishtit'

Pasioni i Krishtit

'Pasioni i Krishtit' nga Mel Gibson (2004) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

Filmi, siç sugjeron emri i tij, rrëfen historia e mirënjohur e "Pasioneve të Krishtit" në një mënyrë sa më realiste të jetë e mundur siç kërkon aktori dhe regjisori Mel Gibson në filmat e tij.

polemikë

Një vështrim i afërt në thelbin e mundimit të Jezu Krishtit dhe ngjyrime antisemitike Mel Gibson vlente të ishte në atë kohë një njeri aq i lavdëruar sa edhe i urryer. Katolicizmi më bajat përshëndeti regjisorin, jo komunitetin hebre.

'Vesë'

Vesa

'Rocío' nga Fernando Ruiz Vergara (1980) - Spanjë

Përmbledhje

Dokumentar për origjinën e vëllazërisë së El Rocío, për fat të keq i famshëm për të qenë filmi i parë që pësoi censurë pas diktaturës Franko, meqenëse ajo ishte rrëmbyer gjyqësisht.

polemikë

Kritikimi i pelegrinazhit tradicional andaluzian nuk është asgjë më pak se guximtare, ishte e qartë se shuma e fesë dhe traditës në Spanjë është e paprekshme siç gjeti Fernando Ruiz Vergara në ditët e tij. Kur u shfaq më në fund në televizion, një skenë në të cilën një cacique lokal mburrej se ishte përgjegjës për 100 ekzekutime gjatë regjimit Franco u censurua, televizioni transmetoi tingullin e asaj sekuence me një ekran të zi. Në vitin 2013 dokumentari 'El Caso Rocío' nga José Luis Tirado shpjegoi të gjitha polemikat rreth këtij filmi.

'Salò ose 120 ditët e Sodomës'

Salò ose 120 ditët e Sodomës

'Salò o le 120 giornate di Sodoma' nga Pier Paolo Pasolini (1975) - Itali

Përmbledhje

Katër zotërinj, katër prostituta dhe një grup të rinjsh të burgosur nën të njëjtën çati. Të gjithë në shtëpi duhet të ndjekin urdhrat e zotërinjve dhe çdo shkelje paguhet edhe me vdekje.

polemikë

Pier Paolo Pasolini hyn në terrene më shumë se të komplikuara siç është ai gore dhe eskatologjiMe Regjisori nuk u hakmor për premierën e filmit pasi ishte vrarë më parë, ndërsa producenti u arrestua në Itali për turp.

"Triumfi i vullnetit"

Triumfi i vullnetit

'Triumfi i Willens' nga Leni Riefenstahl (1935) - Gjermani

Përmbledhje

Dokumentar për triumfalistët dhe patriotët Kongresi i Nurembregut në 1934, një vit pasi Hitleri erdhi në pushtet. Në të lartësohen vlerat racore dhe kombëtare të popullit gjerman Arian.

polemikë

shumë filmat propagandistikë ishin shumë të diskutueshëm veçanërisht në vitet 20 dhe 30, por 'Triumfi i vullnetit' mund të marrë tortën për gjithçka që ndodhi në vitet në vijim. Nga sot, filmi mund të shfaqet vetëm në Gjermani në një bazë të kufizuar.

"Shtëpia e fundit në të majtë"

Shtëpia e fundit në të majtë

'Shtëpia e fundit në të majtë' nga Wes Craven (1972) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

Një film tjetër i diskutueshëm është 'Shtëpia e fundit në të majtë' i cili tregon historinë e dy adoleshentëve që tradhtojnë prindërit e tyre për të qenë në gjendje të marrin pjesë në koncertin e grupit të tyre të preferuar, por kur të arrijnë në qytet ata janëkapur nga një treshe maniakësh seksi.

polemikë

Ashtu siç bëri Gaspar Noé më vonë në filmin e tij "I pakthyeshëm", diçka e komentuar më parë, Wes Craven mëkaton për të rikrijuar veten në skenën e përdhunimit, edhe pse kjo skenë ka përfunduar duke u bërë një moment historik mizorie në ekranin e madh.

"Tundimi i fundit i Krishtit"

Tundimi i fundit i Krishtit

'Tundimi i fundit i Krishtit' nga Martin Scorsese (1988) - Shtetet e Bashkuara

Përmbledhje

'Tundimi i fundit i Krishtit' tregon historinë e një marangozi të Nazaretit të quajtur Jezusi që vendos t'i përgjigjet thirrjes së vazhdueshme të ZotitMe Ai duhet të përballet me tundimet më të mëdha para se të përfundojë misionin e tij dhe të bëjë një sakrificë për të shpëtuar njeriun.

polemikë

Veryshtë shumë e vështirë të kënaqësh më të devotshmit kur bëhet një film për fenë dhe aq më tepër kur Jezu Krishti shfaqet duke menduar se si do të ishte jeta e tij pa predikuar mesazhin e Perëndisë, përfshirë bashkepunim me Mary MagdalenenMe Filmi u bojkotua në vende të tilla si Spanja ose Franca, ku u dogj një kinema.

"Tangoja e fundit në Paris"

Tangoja e fundit në Paris

'Ultimo tango a Parigi' nga Bernardo Bertolucci (1972) - Itali

Përmbledhje

"Tangoja e fundit në Paris" thotë marrëdhënie pasionante midis një burri dhe një gruaje të re u gjet gjatë vizitës në një apartament me qira në kryeqytetin francez. Pasi bëjnë dashuri të dhunshme, ata vendosin të takohen përsëri në të njëjtin vend pa i vënë as emrat njëri -tjetrit.

polemikë

Në Spanjë nuk mund të shihej deri në vitin 1978, ndërsa në Shtetet e Bashkuara u lëshua me një klasifikim X, dhe është se skenat e seksit siç është ajo mitike në të cilën çifti përdor gjalpë si lubrifikant ishin shumë për kohën.

'Jeta e Brian'

Jeta e Brian

"Jeta e Brianit e Monty Python" nga Terry Jones (1979) - MB

Përmbledhje

Filmi tregon historinë e Brian, i cili lindi në një grazhd në Betlehem në të njëjtën ditë kur ishte Jezu KrishtiMe Një seri keqkuptimesh e bëjnë atë të udhëheqë një jetë paralele me Birin e Perëndisë me sprovat e tij që vijnë nga duart e nënës së tij, një feministe revolucionare dhe vetë Pontius Pilatit.

polemikë

Të qeshësh me tema fetare, të tilla si të bësh një parodi të Biblës, nuk është kurrë një ide e mirë nëse nuk dëshiron që dikush të shqetësojë dhe më pak nëse përfundon me një grup këndimi të kryqëzuarMe Një film qesharak si të gjitha veprat e Monty Python, edhe pse këtë herë nuk ishte qesharak për të gjithë. Ndaluar në disa vende të tilla si Norvegjia ose Irlanda dhe me bojkot në Shtetet e Bashkuara.

'Viridiana', një tjetër film i diskutueshëm

viridiana

'Viridiana' nga Luis Buñuel (1961) - Spanjë

Përmbledhje

Ne e përfundojmë listën e filmave të diskutueshëm me "Viridiana", një film që tregon se si ardhja e një rishtari të ri të quajtur Viridiana në shtëpinë e xhaxhait të tij Don Jaime zgjon dëshirën tek ai. Që atëherë, ai jetoi i vetmuar në pension në fermën e tij vdekja e gruas së tij në të njëjtën ditë martese dhe tani mbesa e saj është imazhi i pështymës së saj.

polemikë

Ne nuk mund të themi se Luis Buñuel ka qenë ai që quhet një drejtor politikisht korrekt, me këtë rast ai ulet një grup njerëzish të varfër në tryezë duke imituar imazhin e sakramentitTë gjithë ata pozojnë për një fotografi, edhe pse nuk do ta bëjnë pikërisht me një aparat fotografik. Temat incestoze të filmit nuk e ndihmuan censurën të shpërfillte sprovën e dërguar nga kineasti.

A dini më shumë filma të diskutueshëm që duhet të jetë në këtë listë? Na tregoni cili është filmi juaj i diskutueshëm i preferuar dhe pse.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.