Goya 2018

Goya

Shumë është thënë dhe shkruar për të Vështirësi në prezantimin e gala Gala AwardsMe Në këtë edicion të vitit 2018, është bërë mjaft e qartë se nuk mjafton të bashkosh dy aktorë, komedianë dhe stand-in, që rezultati të jetë i mirë.

El çmimin për filmin më të mirë Libraria, nga Isabel Coixet, e ka marrë atë.

Tre vjet Dani Rovira si prezantuese e ceremonisë së ndarjes së çmimeve Goya kanë shërbyer për ta bërë atë që të humbasë shumë prej tij. Humori absurd i Ernesto Sevilla dhe Joaquín Reyes nuk ka përshkuar një shfaqje që është bërë shumë gjatë.

Humori i lajmëtarëve mund të jetë i mirë për monologët ku i shohim shpesh, por jo për gala të çmimeve të filmit. Monologu fillestar i Ernesto Sevilla nuk kishte ritëm dhe shakatë nuk ishin qesharake. Heshtjet me të cilat humori zakonisht përdor këtu u ndaluan në gjurmët e tij dhe nuk u kuptuan nga askush.

Ishin shumë shaka që nuk u kuptuan gjatë galaMe Njëra prej tyre ishte vjellja e supozuar në fytyrën e El Langui, shaka mbi Maribel Verdú (fytyra e saj e habisë tregoi momentin e papërshtatshëm) ose mesazhet e supozuara nga whatsapp në celularët e të pranishmëve.

Goya

I shkel syrin feminizmit

Ishte thënë se gala ishte menduar justifikojnë praninë e grave në kinema (fitorja e Isabel Coixet dhe Libraria përforconi këtë ide). Çuditërisht, protagonistët ishin dy burra dhe Leticia Dolera e bëri shumë të qartë: «gala po duket shumë mirë për ju. Një fushë bukuroshe feminore me rrepë.

L referencat ndaj pretendimit feminist u shfaqën në skenar, edhe në mënyrë të detyruar. Për të kujtuar monologun e La Terremoto de Alcorcón tashmë praktikisht në agim, me spektatorët që uruan që gala të përfundonte.

Zbatimi dhe dështimet e planifikimit

Ishin gabime të ndryshme të koordinimitMe Për shembull, Hiba Abouk dhe Jesús Castro kaluan gati gjysmë minutë duke pritur që t'i jepej Goya që duhej të jepnin, pa ditur se çfarë të bënin ose çfarë të thoshin.

Pse dështimet e prodhimit ndodhin në të gjitha stolitë e Goya? Në fakt në botimet e tjera ata kanë qenë dështime më të dukshme, por këtë vit ka pasur edhe disa. Mikrofonat e hapur u lejuan shikuesve të dëgjonin gjëra që ata ndoshta nuk duhet të dëgjojnë.

Fraza dhe gjëra të harxhueshme

Gala Goya

Disa frazat e folura nga Ernesto Sevilla në fillim të shfaqjes, ata nuk kanë mbeturina: "është shumë e rëndësishme të justifikosh rolin e grave, kjo është arsyeja pse unë prezantoj gala", "Goya ka fituar vetëm tre gra në 31 vjet, 4 nëse llogarisim Álex de la Iglesia" ose " Karriera e Ambrossi shkon lart, e Calvo shkon rregullator, është ajo që duhet të ketë filluar në fizikë ose kimi ", dhe gjithashtu"Handia është një film fantastiko -shkencor sepse në fund ka një bask që dreqin ”.

Sy për në fraza nga Carlos Boyero në një video: "Ju nuk jeni më budallai dhe i zgjuari, të dy jeni budallenj". Shumë shikues me siguri menduan, dhe ende mendojnë sot, se nuk ishte një shaka.

Hyrja në shfaqjen e Arturo Valls ka pasur detaje që mund të ishin shmangurMe Nëse fryma e gala ishte barazia dhe një shfajësim i të drejtave të grave, prezantuesja e njohur nuk kishte asnjë mëdyshje për të deklaruar se nuk ishte një natë për të kërkuar asgjë, "por për të folur më shumë për kinemanë". Çfarë do të mendojnë për këto fjalë në rrjetet sociale dhe në Shoqatën e Grave Kinematografike?, E cila mbushi auditorin me tifozë të kuq me parullën 'Më shumë gra', duke iu referuar pabarazisë gjinore në këtë sektor.

Spektatorët që triumfuan në luftën me gjumin dhe dëshirën për të shkuar në shtrat, u bënë e dini, tre orë pas fillimit të gala, emri i filmit fitues nga buzët e Penelope Cruz: Libraria.

Lista e fituesve të Goya

fituesit goya

Filmi me i mire

Libraria

Regjia më e mirë

Isabel Coixez për Libraria

Regjisori më i mirë i ri

Carlal Simón nga Verë 1993

Aktorja më e mirë kryesore

Nathalie Poza nga Nuk di si të them lamtumirë

Aktori më i mirë kryesor

Javier Gutiérrez për Autori

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Tullac Oleander nga Autori

Aktori më i mirë dytësor

David Verdaguer për Verë 1993

Aktorja më e mirë e re

Bruna Cursí nga Verë 1993

Aktori më i mirë i ri

Eneko Sagardoy nga Handia

Skenari me i mire Origjinal

Handia

Skenari më i mirë i përshtatur

Libraria

Regjia më e mirë e prodhimit

Handia»

Drejtimi më i mirë i fotografisë

Handia

Redaktimi më i mirë

Handia

Regjia më e mirë e artit

Handia

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

Handia

Makiazhi dhe modelimi më i mirë i flokëve

Handia

Tingull më i mirë

Veronika

Efektet speciale më të mira

Handia

Muzika më e mirë Origjinale

Handia

Kënga më e mirë Origjinale

Thirrja

Filmi më i mirë i animuar

Thaddeus Jones 2

Filmi më i mirë dokumentar

Shumë gjethe, një majmun dhe një kështjellë

Filmi më i mirë Ibero-Amerikan

Një grua fantastike

Filmi më i mirë Evropian

Sheshi

Filmi më i mirë fiksion i shkurtër

Nënë

Filmi më i mirë Dokumentar i Shkurtër

Të pa trashëguarit

Filmi më i mirë i animuar i shkurtër

Druri dhe druri

Goja e Nderit

Imazhi i mbajtësit të vendit Marisa Paredes

 

Burimet e imazhit: VozPópuli / El País


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.