Çmimi i Festivalit San Sebastian tashmë dihet: Ethan Hawke

Çmimi Donostia në Festivalin e San Sebastian është i njohur tashmë: Ethan Hawke

Ethan Hawke do të jetë Çmimi Donostia në Festivalin e Filmit në San Sebastián këtë vit 2016Me Aktori, bashkë-ylli i 'xhirimit' të 'Shtatë Magnificent', do të marrë çmimin më 17 shtator.

Çmimi do të jepet në nderim të karrierës së tij profesionale, në edicionin e 64 -të të Festivalit nga San Sebastián dhe pas shfaqjes së filmit të tij të fundit, 'xhirimi' i "Shtatë Magnificent", i cili do të dalë në kinema më 30 shtator.

Le të kujtojmë se nuk është hera e parë që ky aktor merr pjesë në festivalin San Sebastian. Vitin e kaluar ai ishte tashmë në konkursin e mirënjohur për prezantimin e  Regresioni, një film nga spanjollja Alejandro Amenábar duke luajtur përballë Emma Watson.

Gjatë gjithë trajektores së tij, Ethan Hawke ka pasur katër nominime për Oscar. Përveç që është aktor, ai ka bërë shumë projekte pas kamerave, madje edhe duke u kujdesur për skenaret. Ky aktor pjellor ka bashkëpunuar në shumë filma së bashku me Richard Linklater. Midis të gjithë atyre dallohet «Djalëria».

Në San Sebastian gjithashtu do të njihet interpretimi i tij i shkëlqyer në filmin "Born to the Blue" nga Robert Budreau. Gjithashtu gjatë gjithë këtij viti 2016 do të shfaqet në "Fenomeni" dhe "Në një Luginë Dhune".

Ky amerikano -verior i lindur në 1970 në Austin, në Shtetin e Teksasit, në moshën 14 vjeç, në 1985, bën debutimin e tij në film në filmin 'Explorers' nga Joe Dante. Katër vjet më vonë, në 1989, ai do të marrë një popullaritet të madh falë rolit të tij në filmin Robin Williams 'The Dead Poets Club'.

Ky do të ishte nisja e tij dhe do të bëhet një premtim i ri i kinemasë amerikane, duke bashkëpunuar në shumë filma të njohur si 'Fangu i Bardhë' (1991), 'Në vijën e sulmit' (1992), 'Ata jetojnë!' (1993), 'Before Dawn' (1995), 'Gatacca' (1997), 'Great Expectations' (1998), 'Hamlet' (2000), 'Before Sunset' (2004), 'Lord of War' (2005 ) ose 'Daybreakers' (2009).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.