Anugerah Filem Akademi Inggeris, yang dikenali sebagai Anugerah Bafta, berlangsung malam tadi dan menganugerahkan kegemaran untuk Oscar dalam kategori utama juga. Oleh itu, Anugerah Gambar Terbaik dimenangi Slumdog Millionaire, diarahkan oleh Dany Boyle, yang turut memenangi anugerah pengarah terbaik.
Anugerah untuk pelakon terbaik pergi ke Mickey Rourke dan satu daripada Pelakon Wanita Terbaik untuk Kate Winslet untuk The Reader – Kedua-duanya adalah pilihan besar untuk memenangi Oscar.
El anugerah untuk pelakon pembantu terbaik diberikan kepada Heath Ledger oleh Joker dari Batman, the dark knight dan yang dari pelakon pembantu terbaik untuk Penelope Cruz Sepanyol oleh Vicky Cristina Barcelona.
Saya meninggalkan anda dengan Senarai semua pemenang di Anugerah Bafta 2009:
FILM TERBAIK
'Kes Benjamin Button yang ingin tahu'
'Cabaran: Frost lwn. Nixon'
'Nama saya Harvey Milk'
'Pembaca'
'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Slumdog Millionaire) (*)
FILEM BRITISH TERBAIK
'Kelaparan'
'Di Bruges'
'Mamma Mia!'
'Man On Wire' (*)
'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Slumdog Millionaire)
PELAKON KETUA TERBAIKIPAL
Frank Langella – 'Cabaran: Frost vs. Nixon'
Dev Patel – 'Siapa Mahu Menjadi Jutawan' (Jutawan Slumdog)
Sean Penn - 'Nama saya Harvey Milk'
Brad Pitt – 'Kes Penasaran Benjamin Button'
Mickey Rourke – 'El Luchador' (The Wrestler) (*)
AKTRES TERKEMUKA TERBAIK
Angelina Jolie – 'The Exchange' (Mengubah)
Kristen Scott Thomas – 'Saya Sudah Lama Mencintaimu'
Meryl Streep – 'The Doubt' (Keraguan)
Kate Winslet - 'Jalan Revolusi'
Kate Winslet – 'The Reader' (The Reader) (*)
AKTOR SOKONGAN TERBAIK
Robert Downey Jr – 'Tropic Thunder'
Brendan Gleeson - 'Di Bruges'
Heath Ledger – 'The Dark Knight' (*)
Brad Pitt – 'Bakar Selepas Membaca' (Bakar Selepas Membaca)
Philip Seymour Hoffman – 'The Doubt' (Keraguan)
AKTRES SOKONGAN TERBAIK
Amy Adams – 'The Doubt' (Keraguan)
Penelope Cruz – 'Vicky Cristina Barcelona' (*)
Freida Pinto – 'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Jutawan Slumdog)
Tilda Swinton – 'Bakar Selepas Membaca'
Marisa Tomei – 'The Wrestler' (The Wrestler)
PENGARAH TERBAIK
Danny Boyle – 'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Jutawan Slumdog) (*)
Stephen Daldry – 'The Reader'
Clint Eastwood – 'The Exchange' (Mengubah)
David Fincher - 'Kes Penasaran Benjamin Button'
Ron Howard - 'Cabaran: Frost vs. Nixon'
SKRIP ASAL TERBAIK
Bakar Selepas Membaca – Joel Coen, Ethan Coen
'Di Bruges' – Martin McDonagh (*)
'Saya Sudah Lama Mencintai Awak' – Philippe Claudel
'Nama saya Harvey Milk' - Dustin Lance Black
'The Exchange' (Mengubah) – J. Michael Straczynski
SKRIP TERBAIK TERBAIK
'The Curious Case of Benjamin Button' – Eric Roth
'Cabaran: Frost vs. Nixon' – Peter Morgan
'Pembaca' - David Hare
'Jalan Revolusi' - Justin Haythe
'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Jutawan Slumdog) – Simon Beaufoy (*)
FILEM BUKAN INGGERIS TERBAIK
'Kompleks Baader Meinhof'
'Gomora'
'Saya Sudah Lama Mencintai Awak' (*)
'Persepolis'
'Waltz Dengan Bashir'
FILM ANIMASI TERBAIK
'Persepolis'
'Wall-E' (*)
'Waltz Dengan Bashir'
ANUGERAH FILEM PERTAMA CARL FOREMAN
Simon Chinn (Penerbit) – 'Man On Wire'
Judy Craymer (Penerbit) – 'Mamma Mia!'
Garth Jennings (Penulis) – 'Anak Rambow'
Steve McQueen (Pengarah/Penulis) – 'Lapar' (*)
Solon Papadopoulos, Roy Boulter (Pengeluar) – 'Of Time And The City'
SOUNDTRACK ASLI TERBAIK
'The Curious Case of Benjamin Button' – Alexandre Desplat
'The Dark Knight' (The Dark Knight) – Hans Zimmer dan James Newton Howard
'Mamma Mia!' – Benny Andersson dan Bjorn Ulvaeus
'Siapa nak jadi jutawan' (Jutawan Slumdog) – ARRahman (*)
'Wall-E' – Thomas Newman
FOTOGRAFI TERBAIK
'The Exchange' (Mengubah) – Tom Stern
'Kes Penasaran Benjamin Button' – Claudio Miranda
'The Dark Knight' – Wally Pfister
'The Reader' – Chris Menges, Roger Deakins
'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Jutawan Slumdog) – Anthony Dod Mantle (*)
PERSATUAN TERBAIK
'The Exchange' (Mengubah) – Joel Cox, Gary D.Roach
'The Curious Case of Benjamin Button' – Kirk Baxter, Angus Wall
'The Dark Knight' – Lee Smith
'Cabaran: Frost lwn. Nixon' – Mike Hill, Dan Hanley
'Di Bruges' - Jon Gregory
'Siapa yang mahu menjadi jutawan' (Slumdog Millionaire) – Chris Dickens (*)
REKABENTUK PENGELUARAN TERBAIK
'The Exchange' (Changeling) – James J. Murakami, Gary Fettis
'The Curious Case of Benjamin Button' – Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo (*)
'The Dark Knight' – Nathan Crowley, Peter Lando
'Jalan Revolusi' – Kristi Zea, Debra Schutt
'Siapa Mahu Menjadi Jutawan' (Jutawan Slumdog) – Mark Digby, Michelle Day
KOS TERBAIK
'The Exchange' (Mengubah) – Deborah Hopper
'The Curious Case of Benjamin Button' – Jacqueline West
'The Dark Knight' – Lindy Hemming
'The Duchess' – Michael O'Connor (*)
'Jalan Revolusi' – Albert Wolski
SUARA TERBAIK
'The Exchange' (Changeling) – Walt Martin, Alan Robert Murray, John Reitz, Gregg Rudloff
'The Dark Knight' (The Dark Knight) – Lora Hirschberg, Richard King, Ed Novick, Gary Rizzo
'Quantum Of Solace' – Eddy Joseph, Chris Munro, Mike Prestwood Smith, Mark Taylor
'Siapa Mahu Menjadi Jutawan' (Jutawan Slumdog) – Glenn Freemantle, Resul Pookutty, Richard Pryke, Tom Sayers, Ian Tapp (*)
'Wall E' – Ben Burtt, Tom Myers, Michael Semanick, Matthew Wood
KESAN KHAS TERBAIK
'The Curious Case of Benjamin Button' – Eric Barba, Craig Barron, Nathan McGuinness, Edson Williams (*)
'The Dark Knight' (The Dark Knight) – Chris Corbould, Nick Davis, Paul Franklin, Tim Webber
'Indiana Jones dan Kerajaan Tengkorak Kristal' – Pablo Helman
'Iron Man' – Shane Patrick Mahan, John Nelson, Ben Snow
'Quantum Of Solace' – Chris Corbould, Kevin Todd Haug
MAKEUP DAN RAMBUT TERBAIK
'The Curious Case of Benjamin Button' – Jean Black, Colleen Callaghan (*)
'The Dark Knight' - Peter Robb-King
'The Duchess' - Daniel Phillips, Jan Archibald
'Cabaran: Frost lwn. Nixon' – Edouard Henriques, Kim Santantonio
'Nama saya Harvey Milk' – Steven E. Anderson, Michael White
PENDEK ANIMASI TERBAIK
'Codswallop' – Greg McLeod, Myles McLeod
'Varmints' – Sue Goffe, Marc Craste
'Wallace And Gromit: A Matter of Loaf and Death' – Steve Pegram, Nick Park, Bob Baker (*)
PENDEK TERBAIK
'Kingsland #1 The Dreamer' – Kate Ogborn, Tony Grisoni
'Love You More' – Adrian Sturges, Sam Taylor-Wood, Patrick Marber
'Ralph' – Olivier Kaempfer, Alex Winckler
'September' – Stewart Le Marechal, Esther May Campbell (*)
'Voyages D'Affaires (Perjalanan Perniagaan)' – Celine Quideau, Sean Ellis
ANUGERAH BINTANG BREAKTHROUGH OREN (diundi oleh orang ramai)
Noël Clarke (*)
Michael Cera
Michael Fassbender
Dewan Rebecca
toby kebbell
SUMBANGAN CEMERLANG BRITISH KEPADA ANUGERAH PAWAGAM: Pinewood dan Shepperton Studios
ANUGERAH KEHORMAT AKADEMI: Terry Gilliam, Pengarah
Melalui: http://www.vayacine.com/2009/02/08-premios-bafta-2009-ganadores#more-6167