Рамонс 40 -годишнина, луксузно издание за славење и паметење

40 -годишнина од Рамонс

На 9 септември беше објавено „Рамонс 40 -годишно издание“, специјалното и ограничено издание на кутија што слави 40 години откако митскиот американски панк квартет го објави својот прв албум: „Рамонес“ (1976).

Ова луксузно преиздавање на годишнината е издадено од Rhino Records со специјална соработка на Крег Леон (оригинален продуцент на албумот) во ограничено издание од 19.760 единици за целиот свет. Колекционерската кутија има три ЦД -а, 1 ЛП на винил и книга со тврд повез со историски фотографии, комплетен колекционерски материјал кој исто така вклучува осум необјавени демо снимки како први.

'Ramones 40th Anniversary Edition' го содржи првото ЦД со оригиналниот албум, кое е целосно преправено во стерео и моно. Второто ЦД вклучува нови миксови, фрлања и оригинални демо снимки, од кои некои се уште не се објавени, како што се „Верижна пила“, „Лаудмаут“, „Сега сакам да шмркам лепак“ или „gе ја убиеш таа девојка“. Третото ЦД содржи два концерти снимени во легендарната The Roxy во Западен Холивуд (Калифорнија, САД) на 12 август 1976 година, од кои едниот е објавен за прв пат во оваа специјална колекција. Пополнувањето на кутијата е 1 винил ЛП што содржи нов моно микс од оригиналниот албум. Насловната уметност е зачувана со оригиналната фотографија на албумот снимена од фотографката Роберта Бејли, и во кои се појавуваат како позираат од лево кон десно nyони, Томи, eyои и Ди Ди Рамон потпрени на тој brickид од тули.

Во неодамнешниот извештај, Крег Леон се сети на процесот на снимање на историскиот албум: „Првите миксови на албумот беа практично моно, имавме идеја да снимаме на Еби Роуд и да направиме и моно и стерео верзии, нешто многу необично во тоа време. Воодушевен сум што сега, 40 години подоцна, ја применивме оригиналната идеја во пракса ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.