Песни на Битлси

Тепачките

Секоја позитивна оценка, секоја придавка што се користи за да се опише музиката на овој квартет на Ливерпул, би било да се повтори она што беше кажано илјада пати. Бидејќи Битлси како термин, како концепт, е сам по себе синоним за квалитет, иновација, рокенрол (добар рокенрол). Тоа е синоним за музика, култура и успех.

Тогаш ние ќе список со неколку од најдобрите песни на БитлсиНа Како што секогаш велиме, сигурно ќе има многу други песни што исто така би можеле да бидат тука, од овој митски бенд.

Список на некои од најдобрите песни на Битлси

Не ме изневерувај

  Снимено на 28 јануари 1969 година и објавено на крајот на април истата година. Авторството се припишува на дуетот Ленон / Макартни, иако многумина тврдат дека само првиот работел на неговиот состав. Песната стигна позиција број еден во топ листите на Австралија, Канада и Швајцарија.

Битлси

Еј Џуд

Снимено помеѓу 31 јули и 1 август 1968 година, исто така припишано на Ленон / Макартни. За списанието Ролинг Стоун, тоа е осмата најдобра песна на сите времиња. Во должина од 7.11 минути, тој стана најдолгиот сингл што се најде на првото место на американските топ листи. Исто така, беше на врвот на топ листите во Обединетото Кралство, Канада, Холандија, Нов Зеланд, Германија, Ирска, Австралија и Франција. За голем дел од јавноста, ова е најдобрата песна на Битлси.

Здраво Чао

Снимено помеѓу 2 октомври и 2 ноември 1967 година во студиото ЕМИ во Лондон. Иако, исто така, му се припишува на дуетот Ленон / Мекарни, има и такви кои тврдат дека токму тој го составил, за време на рутина за импровизација во неговата кујна. Се чинеше дека Johnон Ленон не ја сака особено оваа песнаНа Број 1 во Обединетото Кралство, САД, Канада, Холандија, Норвешка, Германија, Нов Зеланд и Австралија.

Пени Лејн

Снимено помеѓу 29 декември 1966 година и 17 јануари 1967. Корисниците на Rateyourmusic.com го каталогизираа како најдобриот сингл во историјата, додека списанието Ролинг Стоун му даде чекор 449 во неговото рангирање со најдобрите 500 песни на сите времиња. Текстовите се однесуваат на улица во Ливерпул, која Ленон и Макартни ја користеа заедно со автобус до центарот на градот. Број 1 на музичките листи на Соединетите држави, Канада, Холандија, Нов Зеланд, Австралија и Германија.

Жолта подморница

Снимено помеѓу 26 мај и 1966 јуни XNUMX година во студијата ЕМИ во Лондон. Многумина ја поврзуваа идејата за жолта подморница со лекови, иако Пол Макартни уверува дека идејата едноставно му дошла на глава еден ден, и дека единствената асоцијација на која можеше да помисли беа некои слатки што некогаш ги пробала во Грција. Малкумина му веруваа. Тој беше на врвот на топ листите во Велика Британија, Канада, Холандија, Норвешка, Германија, Ирска, Нов Зеланд и Австралија.

Полиња со Stawberry засекогаш

Снимено во различни времиња во 1968 година, темата е инспирирана од спомените на Johnон Ленон за градинката што ја посетувал како дете, прецизно наречен Stawberry засекогаш. Број 1 во Холандија, Норвешка и Австралија. Според рангирањето на списанието Ролинг Стоун, ова е седумдесет и седмата најдобра песна на сите времиња.

Се што ти треба е љубов

Снимена помеѓу 14 и 25 јуни 1967 година, оваа песна беше првиот што се емитуваше на телевизија на меѓународно ниво, достигнувајќи 30 земји и повеќе од 400 милиони гледачи. Меѓу другото, го достигна врвот на листата на земји како што се Соединетите држави, Нов Зеланд, Норвешка и Обединетото Кралство.

Пресврт и викни

Битлси ја опфатија оваа популарна песна напишана од Фил Медли и Берт Расел и го вклучија во нивниот прв студиски албум „Please Please Me“. Се разбира, верзијата на квартетот Ливерпул е најпозната од песната.

вчера

Снимено е за еден ден, 14 јуни 1965 година. Составено од Пол Макартни, според Гинисовата книга на рекорди, Тоа е песната со најмногу емитувања на светските радијаНа Тоа е, исто така, најпопуларната песна во историјата на музиката, со повеќе од 1600 реинтерпретации.

Ја видов како стои таму

Снимено на 11 февруари 1963 година, ова е песната што го отвора деби албумот на групата „Те молам, те молам“. За списанието Ролинг Стоун, таа зазема 139 позиција во рангирањето со 500 најдобри песни на сите времиња.

Сакам да те држам за рака

Снимено на 17 октомври 1963 година, оваа песна беше онаа што ги отвори вратите на успехот за бендот во Соединетите држави. Продадени се над 15 милиони примероци од овој сингл, што го прави најпрофитабилен од бендотНа Според списокот на списанието „Ролинг стоун“, тој го зазема бројот 16. Покрај САД, тој стигна до број 1 во разговорите на Обединетото Кралство, Норвешка, Германија, Австралија и Канада

битки

Битлси Датум: 1969 година Ref: LMK-LIB2-131204 / LES BEATLES 30.jpg

Нека биде

За многумина, ова е прошталната песна на бендотНа Всушност, тоа беше последниот сингл објавен пред распуштањето. Макартни во интервју рече дека текстот на песната му падна на памет откако неговата покојна мајка му се појави во сон, точно среде турбулентните сесии за снимање на албумот со исто име. „Лесно, с everything ќе биде добро. Нека биде". Иако Макартни не беше задоволен од исходот на песната (и целиот албум), темата достигна број 1 на различни пазари, вклучувајќи ги Обединетото Кралство, Канада, САД и Норвешка.

 Дојдете заедно

Снимено од 12-30 јуни 1969 година. Првично, тоа беше а рекламниот слоган Johnон Ленон напиша за Тимоти Лири пред изборите во Калифорнија. Но, проектот беше нагло прекинат, откако кандидатот заврши во затвор за поседување марихуана.

Утре никогаш не знае

Сметано како најексперименталната и психоделична песна на бендотНа Johnон Ленон зеде како почетна точка да ги состави стиховите на оваа тема, книгата Психоделичното искуство, напишано од Томоти Лири, Ричард Алперт и Ралф Мецен.

И да се мисли дека беа заедно само 10 години ...

 

Извори на слика: Ел Меме / Статистички мозок / култ - Третиот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.