Најдобрите мафијашки филмови

Најдобри мафијашки филмови

на Мафијашките филмови предизвикаа високо ниво на интерес кај меѓународната публика. Во заплетите наоѓаме атрактивни комбинации полни со скандали и акција. Со тоа се упатува на прашања како што се трговија со стоки, конфликти помеѓу различните страни и голема креативност за извршување планови што се надвор од воспоставениот законНа Одлични теми за експлозија на големото платно! Затоа во текот на оваа статија го изложуваме нашиот избор со најдобрите мафијашки филмови на сите времиња.

Заплетите не претставуваат никаква бајка: ја одразуваат суровата реалност што постои во рамките на организациите мафија и околу нив. Сепак, приказните н fill исполнуваат со адреналин и интриги преку ексцентрични ликови кои сакаат луксуз, моќ и алчност. Прочитајте за да дознаете за најзначајните приказни што ги развил филмскиот жанр!

Шверцот е кривично дело: нелегалната стока варирала со текот на времето и низ територии. Тутунот, алкохолот и синтетичките дроги се вклучени во листата на стоки казнети во различни периоди. Постојат организации посветени на трговија со луѓе дури и луѓе!

Поради сложеноста на операциите, криминалците се организираат во групи управувани од непоколебливи упатстваНа Затоа со текот на времето се формираа легендарни мафии. Како пример го наоѓаме Италијанската, руската и јапонската мафија меѓу најпознатите. Од друга страна, Американскиот континент исто така има широки мрежи организиран криминал, кој инспирираше многу мафијашки филмови.

Меѓу насловите што создадоа најголема публика во кината се следниве:

Кум (дел I, II, III)

Кум

Тоа е филмска класика која има две продолженија. Станува збор за адаптација на романот на Марио Пузо, а режиран е од реномираниот Френсис Форд Копола. Првиот филм од трилогијата освои Оскар за најдобар филм на годината. Објавен е во 1972 година и глумеле Марлон Брандо, Ал Пачино, Роберт Дувал, Ричард Кастелано и Дајан Китон.

"Кумот" ја раскажува приказната за кланот Корлеоне: составено од италијанско-американско семејство кое е меѓу петте најважни семејства на Коза Ностра во Newујорк. На чело на ова семејство е Дон Вито Корлеоне, кој е поврзан со мафијашки работи.

Историјата ретроспективно се раскажува во вториот и третиот дел објавени во 1974 и 1990 година соодветно. Семејството има 3 синови и една жена. За некои од нив е важно да продолжат со семејниот бизнис, но други не се заинтересирани. Обично го наоѓаме Дон Вито како работи заедно со семејството за да ја одржи својата империја.

Низ трите филма наоѓаме сојузи и судири меѓу петте главни семејства кои се дел од италијанско-американската мафија и кои го контролираат регионотНа Покрај Корлеонес, го наоѓаме и семејството Таталија, Барзини, Кунео и Страчи.

Без сомнение, тоа е трилогија што не смеете да ја пропуштите! Неговите три филма се меѓу најпознатите и најценетите продукции на меѓународно ниво. Во 2008 година, се најде на првото место во рангирањето на 500 најдобри филмови на сите времиња., направено од списанието Empire.

Евтини приказни

Евтини приказни

Тоа е една од најрепрезентативните продукции на Квентин Тарантино, објавена е во 1994 година и се смета за еден од најдобрите филмови на деценијата. Филмот е поделен на неколку меѓусебно поврзани поглавја. Во него глумат реномирани актери како: Ума Турман, Johnон Траволта, Семјуел Л. Jексон и Брус Вилис.

Заплетот ја раскажува приказната за Винсент и lesил: двајца убијци. Тие работат за опасен гангстер по име Марселус Валас, кој има неверојатна сопруга по име Миа. Марселус им задава на своите убијци задача да вратат мистериозна актовка што му била украдена, како и да се грижи за неговата сопруга кога е надвор од градот.

Миа е прекрасна млада жена на која и е здодевно секојдневието, па тоа се впушта во романтична врска со Винсент: Еден од работниците на нејзиниот сопруг! Односот помеѓу двајцата претставува голема опасност ако сопругот дознае за ситуацијата. И покрај предупредувањата на lesил, Винсент дозволува неговите чувства кон Миа да растат и се препушта на сите нејзини каприци, од кои едната го загрозува неговиот живот!

На една од нивните прошетки низ градот, тие посетуваат клуб каде што се случува една од најимблематичните сцени на филмот преку егзотичен танц на подот.

Со необичниот стил на Тарантино, приказната се развива полн со насилство, убиства, дрога и црн хумор. Ако не сте го виделе, не можете да го пропуштите!

Scarface

Scarface

Овој наслов одговара на римејк на филм објавен во 1932 година. Новата верзија беше објавена во 1983 година, а главната улога ја имаше Ал Пачино. "Лузна" вили одговара на еден од мафијашките филмови што генерираше најмногу контроверзии: Беше оценет со „Х“ во САД за високата содржина на насилство!

Тони Монтана, главниот лик, е кубански имигрант со матно минато, кој се населува во Соединетите држави. Уморен од животот полн со сиромаштија и ограничувања, Тони одлучува да го подобри квалитетот на животот по секоја цена. Затоа тој и неговиот пријател Мани започнуваат да земаат илегални работни места за локални шефови на мафија. Наскоро неговата амбиција расте и започнува сопствен бизнис со трговија со дрога и гради солидна мрежа за дистрибуција и корупцијаНа Тој стана еден од најважните трговци со дрога во регионот!

Кога ќе успее, тој одлучува да ја освои девојката на еден од неговите непријатели. Inaина, која ја игра Мишел Фајфер, е иконска жена која се омажи за Тони набргу потоа.

Тони станува зависник од кокаин и е с increasingly потешко да го контролира својот темперамент. Почнува да ја зголемува листата на непријатели и да има брачни проблеми. Во текот на приказната, се одвиваат многу сцени на конфликт со непријателите на организацијата.

Овој филм не смеете да го пропуштите, тој е во топ 10 на изборот на Американскиот филмски институт!

Инфилтрирани

Заминатите

Од познатите режисерот Мартин Скорсезе; наоѓаме еден од најновите мафијашки филмови објавен во 2006 година. Во полициската драма со неизвесност, ги наоѓаме Леонардо Ди Каприо и Мет Дејмон како протагонисти. Заминатите го освоија Оскарот за најдобра слика за таа година!

Заплетот се фокусира на животот на две лица кои се инфилтрираат на спротивставените страни: полицаец инфилтриран во мафијата и мафијаш инфилтриран во полиција. Експлозивна комбинација полна со драма, неизвесност и интриги! Ексцентричниот актер Jackек Николсон нуди голем број сцени кои ќе ги разбудат вашите емоции со чудна изведба додека го глуми Френк Костело. Тој е крвав мафијаш кој има многу непријатели и кој има многу блиски односи со еден од двајцата протагонисти, кој го шпионира од полициската управа во Бостон.

Постои loveубовен триаголник на чело со психолог од полициското одделение.

Наоѓаме неочекувани пресврти во приказната и многу акција, поради што се смета за еден од најдобрите филмови на жанрот. Да не зборуваме исто така дека Скорсезе е секогаш гаранција за филм со единствена егзекуција!

Недопирливите од Елиот Нес

Недопирливите од Елиот Нес

Објавен во 1987 година, овој филм поврзан со мафијата ја раскажува спротивната приказна: односно, полициската верзија за тоа што се случува во борбата против организираниот криминалНа Главната улога ја толкуваше Кевин Костнер, а во главната екипа се Роберт де Ниро, како и Шон Конери.

Заплетот сСе случува во Чикаго во најславниот период на американската толпа. Главниот лик е А полиција чија работа е да спроведува забрана, па тој врши рација во бар во страшниот Ал Капоне. На тоа место наоѓа чудна аномалија што го тера да мисли дека градската полиција е поткупена од трговците со луѓе; така што гОдлучете да соберете тим што ќе ви помогне да го урнете wallидот на корупцијата.

Ве очекуваат големи дози на класично кино од XNUMX -тите години со многу акција!

американски гангстер

Најдобри мафијашки филмови: Американски гангстер

Во главната улога Дензел Вашингтон, овој историски филм е на нашата листа на најдобри мафијашки филмови, бидејќи е базиран на вистински настани и ние ги гледаме двете страни на успехот живеејќи надвор од законот.

На Приказна за Френк Лукас, еден од послушниците на познатиот трговец со дрога, кој умира од природна смрт. Лукас беше лукав и интелигентен, па научи како да го води бизнисот и почна да формира своја компанија во која го вклучи целото негово семејство дека има скромно потекло. Лукас ја запознава Ева, убава жена со која решава да се ожени и да формира семејство.

Наскоро тие Почнуваат да живеат на ексцентричен начин што го привлекува вниманието на нераспадливиот детектив Ричи Робертс, го игра Расел Кроу. Веднаш детективот започнува исцрпна истрага со цел да го разобличи новиот голем човек на мафијата за да го одведе зад решетки.

Во развојот на филмот можеме да најдеме сцени на насилство и големи акти на корупција што мафијата ги користи за продолжување на операциите.

Можеме да ја видиме човечката страна на арамиите во овој филм, но проблемите никогаш не престануваат да ги прогонуваат. Американскиот гангстер стана главен за оние што сакаат мафијашки филмови во Холивуд!

Други препорачани филмови за мафија

Покрај насловите споменати погоре, наоѓаме и други што се многу релевантни и се споменуваат подолу:

 • Пат до пропаѓање
 • Некогаш во Америка
 • Еден наш
 • Newујоршки банди
 • Смрт меѓу цвеќињата
 • Божји град
 • Источни ветувања
 • Историја на насилство
 • Покажете празна loveубов
 • Валкана игра
 • Грабне: свињи и дијаманти
 • Еден наш

Списокот е бесконечен! Постојат безброј наслови за овој жанр што најчесто ни нудат одлични сцени на акција, неизвесност, луксуз и насилство. Главното правило е да убивате за да преживеете!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.