Имињата на принцезите на Дизни

Дизни принцези

Постои волшебен свет на кој сме практично изложени уште од раѓање: мислам на светот на Дизни и бесконечноста на ликови што се создадени околу него. Неизбежно е да го поврзете студиото со маѓепсани замоци, фантазија, авантури и секако: неговите класични принцези. Запознајте ги сите принцези на Дизни и нивната историја низ овој напис. Принцезите на Дизни ја претставуваат највредната франшиза на компанијата Волт Дизни.

Имаме на располагање десетици анимирани филмови чии протагонисти се прекрасни млади жени со различни приказни кои н teach учат на вредности како што се пријателство, храброст, nessубезност, независност, почит кон нашите ближни и борба за вистинска loveубов, да наведеме неколку примери. Иако се води дебата околу толкувањата на секоја приказна, не можеме да негираме дека нивните приказни се меѓународно познати и дека ги одбележале првите години од животот на многу девојки од почетокот на минатиот век. Затоа овој пат временската рамка за нејзино лансирање е претставена на големиот екран, како и краток преглед на приказната што филмското студио одлучи да ја раскаже.

Од комерцијални причини, филмското студио ги дели сите негови ликови во франшизи. Принцезите на Дизни започнаа во 1937 година и досега се состојат од единаесет ликови: Снежана (1937), Пепелашка (1950), Аурора (1959), Ариел (1989), Бела (1991), Јасмин (1992), Покахонтас (1995), Мулан (1998), Тијана (2009), Рапунзел (2010) ) и Мерида (2012).

Снежана

Беше првиот на принцезите на Дизни до кои дојде студијата голем екран во 1937 година и тоа претставуваше започнување на франшизата.

Направено од Браќа Грим, Снежана е многу млада принцеза со големо срце: Таа сака да живее со природата и животните и живееше во замок со нејзината злобна маќеа која секогаш се чувствуваше загрозена. Приказната се развива кога злобната маќеа се консултира со нејзиното магично огледало и тој открива дека нејзината убавина е надмината од онаа на нејзината внука ќерка. Злобната кралица полудува од завист и одлучува да ја елиминира Снежана за да ја врати титулата за најубава жена во кралството; вазалот задолжен не може да ја заврши доверената задача и ја советува принцезата да побегне за никогаш да не се врати.

Снежана тргнува на патување каде што запознава седум џуџиња со многу необични личности, тие веднаш стануваат најдобри пријатели и одлучуваат да ја поканат да остане со нив. С Everything одеше прекрасно, с until додека еден лош ден, кралицата не го откри дувлото на нејзината внука и се појави на нејзината врата маскирана како постара жена во неволја, за која нашиот протагонист жали. Во знак на благодарност, како дел од злобниот план, старицата го наградува неговото внимание и му дава јаболко, кое било отруено. Очекувано, во првиот залак младата жена пропаѓа и запаѓа во длабок сон од кој никогаш не би се разбудила.

Кога неговите пријатели се враќаат од работа во рудникот, го откриваат телото на Снежана и одат по старицата, која умира откако паднала од карпа. Не осмелувајќи се да ја закопаат, седумте џуџиња решаваат да ја почитуваат својата пријателка и нејзината убавина во стаклена урна на која и носеа цвеќиња секој ден. Кратко време подоцна, се појави принцот Флоријан кој отсекогаш бил в loveубен во неа. Кога е трогнат да ја види својата девојка како се поклонува, тој решава да и даде бакнеж што ја буди од длабок сон.

Пепелашка

Премиерата на филмот се одржа во 1950 година, а ликот го создаде Чарлс пороу сепак најпопуларната верзија на бајката беше објавена од Браќа Грим.

Приказната зборува за млада жена која била сираче од мајка од раѓање и била под грижа на својот сакан татко, кој починал години подоцна. Пепелашка беше оставена во притвор на нејзината маќеа и била принудена да се грижи за домашните работи и да ги задоволи барањата на нејзините посистри. Со надеж за подобар свет, таа секогаш се трудеше да ја види светлата страна на животот; И покрај тешките секојдневни работи во домот, тој секогаш го одржуваше својот дух среќен и полн со добрина.

Во меѓувреме, кралот одлучи дека е време неговиот единствен син да се ожени. Така, тој организираше одлична топка во палатата за да ја избере својата идна сопруга, сите девојки на кралството беа повикани на настанот. Пепелашка го среди својот најдобар фустан за да присуствува, но посиноците и злобната маќеа го уништија нејзиниот фустан за да ги елиминираат можностите да присуствуваат на настанот, бидејќи нејзината убавина ги одзеде можностите. Со скршено срце, таа почнува горко да плаче.

Неколку минути подоцна, се појавува нејзината кума од бајките, која ја утешува со магија со своето магично стапче и ги претвора парталите што ги носеше во најубавиот фустан што некогаш го замислила. Истото што дојде придружено со сјајни стаклени влечки и блескава кочија; сепак магијата беше привремена и ќе заврши на полноќ. Очигледно, штом принцот гледа дека Пепелашка влегува во собата, тој е зашеметен од нејзината убавина и ја поканува да танцува. Откако шетаа низ палатата и уживаа во вечерта со шармантниот принц, Пепелашка ги слуша звуците на дванаесет часот и без дополнително објаснување, тој започнува да трча кон својата кочија. Принцот оди по неа и се обидува да ја спречи без успех, единствената трага што остана од неа беше папучињата што случајно паднаа за време на летот.

Заingубувајќи се во мистериозната жена, принцот нареди да се бара и бара неговите слуги да ја бараат низ целото кралство. Тој побара папучката да и се суди на секоја девојка во кралството. По серијата несреќи низ кои треба да помине Пепелашка, принцот конечно ја лоцира и ја запросува. Така нашиот протагонист станува принцеза во тој момент.

Аурора

Подобро познат како Заспана убавица, тоа беше а приказна која дебитираше во 1959 година и беше создадена од Чарлс Перо а подоцна и адаптирана од браќата Грим.

Заплетот се фокусира на проклетството за малата Аурора, која, како бебе, е маѓепсана од злобниот Малефисент, кој и нареди на принцезата да заспие во вечниот сон на нејзиниот шеснаесетти роденден и да се боцне со вретеното на тркалото што се врти. Проклетството може да се поништи само со бакнеж на вистинска убов.

Кралот, во обид да ја ослободи својата ќерка од таква несреќна судбина, го испрати девојчето да живее со три самовили: Флора, Примавера и Фауна. Кој ја воспита Аурора како внука и го сокри нејзиното вистинско кралско потекло. Утрото на нејзиниот шеснаесетти роденден, самовилите ја испратија Аурора да собере јагоди за да подготви торта и таму се сретна со принцот Филип кој ловеше во шумата, тоа беше loveубов на прв поглед и тие се согласија да се видат повторно.

Аурора беше одведена во палатата за да го прослави нејзиниот роденден и да и ја каже вистината за нејзиното минато, сепак Малефисент ја хипнотизира и ја испрати на оддалечено место во палатата каде што постоеше последната неволја на кралството. Така се исполни пророштвото и принцезата Аурора заспа во вечен сон. Тие одлучија да ја заштитат во кулата на замокот држејќи роза во нејзиниот скут.

Самовилите го лоцираа принцот Филип, додека ги слушнаа гласините за кратката средба што ја имаше со Аурора. Сепак, тој беше заробен од Малефисент, така што тој никогаш не можеше да го поништи своето проклетство. За среќа, самовилите му помогнаа на Фелипе да избега од канџите на Малефисент кој се претвори во опасен змеј. По предизвикувачката конфронтација, принцот победи и конечно беше во можност повторно да се сретне со Аурора за да ја бакне и да го поништи проклетството.

Ариел

Помладата ќерка на кралот Тритон, Ариел е мала сирена чиј живот под морето беше полн со авантури. Неговиот игран филм беше објавен во 1989 година а ликот го создаде Ханс Кристијан Андерсен.

Неговата опсесија со светот надвор од морето, ја зеде Малата сирена да ја истражи површината во повеќе наврати во друштво на неговите најдобри пријатели Себастијан и Флоундер. На една од нејзините авантури, Ариел беше сведок на силно невреме каде што екипажот беше во опасност. Таму го запозна Ерик, згоден принц кого го спаси својот живот и го донесе на морскиот брег. Се за loveуби на прв поглед и почна да му пее. Кога принцот пристигна, имаше можност да ја слушне и да го види нејзиното лице; сепак Ариел мораше да побегне секунди подоцна, додека други луѓе дојдоа да го спасат Ерик.

Царот му забранува на Ариел да се врати на површината; сепак, таа беше решена да го најде Ерик. Затоа тој се договори со најмоќната вештерка во океаните: Арсула. Кој вети дека ќе ја претвори во човек во замена за нејзиниот прекрасен глас под еден услов: Ако третиот ден на копно не го добиеше бакнежот на нејзиниот принц, Ариел ќе се врати во океанот и ќе стане негова роб. Малата сирена прифати без двоумење и се појави во надворешниот свет каде што таа брзо го најде Ерик, тој веднаш го препознава нејзиното лице и го прашува како се вика Ариел. Не може да одговори бидејќи немаше глас. Разочаран, тој претпоставува дека таа не е неговата мистериозна сопруга, но на ист начин, Ерик нуди сместување и тогаш кога соживотот ја оживува атракцијата што се појавила на нивниот прв состанок.

На третиот ден се појавува жена која пее на морскиот брег, во моментот кога принцот ја слуша, тој е хипнотизиран и одлучува да се ожени со неа бидејќи бил сигурен дека таа е жената што му го спасила животот. Кога ја слушна веста, Ариел е уништена. Неговиот пријател Скатл, кој е галеб, открива дека идната невеста всушност била УрсулаНа Така, тој смислува план да го предупреди кралот Тритон и да ја саботира венчавката.

Среде скандал во кој глумат морски животни, самракот пристигнува без свадбата да заврши и Ариел и Ерсула се враќаат во првобитната форма. Во тој момент принцот ја сфаќа својата грешка и се обидува да ја спаси Ариел, но сепак беше доцна и Ариел имаше договор за почитување. Тритон бара слобода на Ариел и нуди да ги смени местата со неа. Со задоволство, вештерката го прифаќа и го презема царството. Неколку моменти подоцна се појавува Ерик и ја рани вештерката со харпун, предизвикувајќи несреќа што ги завршува животите на јагулите на нејзината слугинка. Во напад на бес, Ерсула расте во големина и станува огромно суштество и предизвикува бура со вртлог во морето.

Ерик и Ариел се во опасност, но во момент на среќа, Ерик наоѓа потонат брод кој успева да маневрира со виновникот низ телото на Ерсула, на крајот постигнувајќи ја нејзината смрт. Со ова, сите проклетства започнати од вештерката беа поништени и кралот Тритон повторно беше ослободен. Сфаќајќи ја вистинската loveубов што ја имале неговата ќерка и принцот, Тритон му дава дозвола на Ерик да се ожени со неговата ќерка, па ја врати Ариел во човек за да живеат среќно до крајот на животот.

Бела

Убавицата и Beверот излезе во кината во 1991 година и се базира на приказната создадена од neан Мари Лепринс де Бомонт.

Бела, е многу интелигентна и амбициозна млада жена која не е задоволна од она што и го нуди светот што ја опкружува; Livesивее со нејзиниот татко Морис и е зависна од читање. Гастон е името на нејзиниот додворувач, тој е познат ловец што Бела секогаш го отфрла. Филмот започнува кога одамна, еден себичен принц е казнет од стара волшебничка кога ќе сфати дека во неговото срце немало добрина: го претвора во astвер и фрла магија врз целиот негов замок, вклучително и секој човек во него. Единствениот начин да се прекине магијата е да се натера некој да се зауби во него пред да заврши маѓепсаната роза.

Од друга страна, таткото на Бела е заробен во опседнатиот замок. Таа оди на негово спасување и преговара со theверот со тоа што ќе ја размени својата слобода со слободата на нејзиниот татко. Договорот е затворен и протагонистот почнува да ги среќава сите зборувачки и многу гостопримливи предмети што се дружат со неа. По недоразбирање со theверот, Бела бега од замокот. Среде шумата, таа сретнува гладни волци што требаше да ја нападнат, во тој момент astверот се појавува на нејзино спасување. Тој инцидент го означи почетокот на едно големо пријателство кога Бела се врати во палатата и почна да ужива во нејзиниот престој во неа.

Во меѓувреме, во селото, Морис се обидуваше да ја добие потребната помош за да ја спаси својата ќеркаНа Сепак, тој не можеше да убеди никого да му помогне додека Гастон нема идеја да го обвини за деменција и да ја уценува Бела да се омажи за него во замена за да избегне затворање на неговиот татко во душевна болница.

Назад во палатата, Beверот одлучува да организира одлична вечера за Бела, тој се заубил во неа и имал потреба ако неговата убов била возвратена. На крајот на вечерта, Beверот и нуди на Бела да го види својот татко низ волшебно огледало и наоѓа непријатна слика за нејзиниот татко во прилично тешка ситуација; па Beверот ја ослободува за да може да оди да го спаси. Тој и го дава огледалото и таа го напушта замокот, оставајќи ги theверот и сите слуги со скршено срце. Надежта за прекинување на магијата ја снема и времето истекуваше.

Кога Бела го наоѓа својот татко, го носи дома да се грижи за него. Неколку моменти подоцна Гастон се појавува кај лекар од психијатриска болница обвинувајќи го Морис за лудило, многу жители на градот ги придружуваа. Гастон ја дава својата понуда: раката на Бела во замена за слободата на неговиот татко. Бела одбива и им го покажува Beверот низ волшебното огледало за да провери дали нејзиниот татко бил здрав. Под влијание на Гастон, градските жители решаваат да го убијат Beверот бидејќи го сметаат за опасен. Бела се обидува да ја спречи потерата и е заклучена во подрумот, но сепак успева да избега благодарение на Чип, чаша за разговор што ја следела кога го напуштила замокот и тие го започнуваат патувањето назад до замокот за да го предупредат Beверот.

Theителите на замокот ја сфаќаат заканата што се приближува, тие изработуваат план за напад и успеваат да ги избркаат сите жители, со исклучок на Гастон. Тој беше решен да го убие Beверот во кој се за inуби Убавицата., па кога ќе го најде, избива голема борба. Бела успева да ги визуелизира кога ќе стигне до замокот и брза да ја прекине борбата.

Во моментот кога Beверот повторно ја гледа Бела, тој ја враќа својата волја за живот и во момент на одвраќање, Гастон го напаѓа одзади, создавајќи речиси смртоносна рана. Во следните моменти, Гастон умира кога паѓа од една од кулите на замокот. Бела трча да му помогне на theверот и токму кога ќе ја признае својата loveубов, тој ја губи свеста, а Бела плаче горко. Неколку секунди подоцна, започнува дожд од светлина што малку по малку го претвора astверот во убав човек, Бела го препознава веднаш и тие ја запечатуваат својата loveубов со бакнежНа Магијата е прекината и сите жители повторно стануваат луѓе.

Јасмин

Таа е протагонист на славните филм за аладин, објавена во 1992 година, оригиналната приказна е дел од книгата Илјада и една ноќ од сириско потекло и која е преведена од Антоан Галанд.

Јасмин е принцеза на градот Аграба, таа се чувствува задушена од животот полн со ограничувања што ги носи нејзината кралска позиција, па одлучува да избега од палатата облечена како обичен народ. Тоа е на една од оние прошетки каде што го запознава Аладин, млад крадец чиј најдобар пријател е мајмун. Тие го поминаа попладнето заедно и разговараа додека не се запознаа, на крајот на попладнето Аладин е уапсен. Принцезата го открива својот идентитет и бара да се ослободи нејзината пријателка, но полицајците се извинуваат тврдејќи дека тие се директни наредби од afафар и дека не можат да бидат послушни. Јасмин веднаш оди кај afафар да побара Аладин да биде ослободен, сепак afафар ја лаже и вели дека е погубен.

Аладин избега и е испратен на мисија каде што добива магична ламба и летачки тепих. Светилката зароби џин кој ќе му исполни три желби на својот господар. Така, тој одлучува да оди по својата сакана Јасмин и сака да стане принц. Genинот ја исполнува неговата желба, така што тој има можност да присуствува на палатата за да ја привлече принцезата и да има можност да се ожени со неа. По романтична прошетка Јасмин го препознава, а Аладин објаснува дека таа исто така се облекува како обични луѓе за да избега од нејзиниот живот.На Тие се за inубуваат и одлучуваат да се венчаат.

Кога afафар ја наоѓа магичната ламба, ја открива фарсата на Аладин и го презема градот: ги фаќа султанот и принцезата и го открива вистинскиот идентитет на Аладин. Конечно, негативецот станува најмоќниот гениј во универзумот по сопствена желба и е затворен во волшебна ламба со помош на стапица. Принцезата конечно може да се спои со својот сакан Аладин и тие добиваат дозвола од султанот да се ожени.

Покахонтас

Таа е единствената принцеза со американско етничко потекло. Објавен од студијата во 1995 година и создадена од Глен Кин.

Таа е млада жена со слободен дух и многу сила. Таа е најстарата ќерка на поглаварот на племето и е ангажирана уште од детството со важен воин по име Кокум; сепак таа никогаш не чувствува вистинска loveубов кон него.

Кога доселениците пристигнуваат во неговото село, тој го среќава Johnон Смит, со кого започнува пријателство, а подоцна неговите чувства се продлабочуваат. Кога вереникот на принцезата ја сфаќа ситуацијата, тој го предизвикува Johnон во натпревар каде Кокум умира. Племето го фаќа Johnон како затвореник и го осудува на смрт.

Покахонтас ја спасува својата сакана од погубување, но нејзината loveубов не може да продолжи бидејќи Smithон Смит треба да замине за Лондон и таа не може да го придружува. Нивната loveубов е прекината и се збогуваат.

Мулан

Дебитираше на големото платно во 1998 година, Таа е храбра жена со азиско потекло и покрај тоа што нема кралска титула, таа е унапредена во ранг на принцеза поради големиот подвиг што го постигнала нејзината земја.

Заплетот се одвива за време на војна во која секое семејство требало да испрати маж во битка. Во меѓувреме, Мулан тренираше да стане примерна идна сопруга. Таа не беше задоволна од нејзината предодредена судбина и одлучува да побегне од дома за да им помогне на своите луѓе во војната. Тој се преправа дека е маж од своето семејство и ја започнува својата подготовка за борба.

По многу неуспеси, конечно ги стекнува потребните вештини и благодарение на неа и нејзините тактики, успеваат да ја добијат битката и спречува смрт на царотНа Луѓето ги препознаваат нејзините херојски постапки и ја одбележуваат со тоа што и нудат важна функција во армијата, која таа одбива да ја врати кај своето семејство.

Тијана

Таа е протагонист на филмот Тијана и ел Сапо, кој беше објавен во 2009 година. Се карактеризира со тоа што е првата обоена принцеза во светот на Дизни. Таа е базирана на книгата напишана од ЕД Бејкер и браќата Грим.

Тијана е млада келнерка која сонува еден ден да има свој ресторан, го имаше на ум совршеното место. Сепак, тој дозна дека местото требаше да се продаде на многу добар понудувач и неговите илузии беа уништени.

Таму го запозна принцот Навин, претворен во жаба за водење целосен, безгрижен и мрзлив живот. Принцот ќе ја одржува таа форма додека не добие бакнеж, па ја убедува Тијана да го бакне во замена да му даде дел од своето богатство за да го оствари сонот да биде сопственик на неговиот ресторан. Таа прифаќа, но планот тргнува наопаку а Тијана завршува и во водоземци, па тие двајца тргнуваат во авантура во потрага по вуду свештеничка за да и побараат помош.

Патувањето беше полно со животни лекции и тие завршуваат в loveубени во своите личности, па одлучуваат да се венчаат, дури и во форма на жаба. Изненадувачки, со тоа што го запечатија бракот со бакнеж, двата лика се враќаат како луѓе и Тијана станува принцеза.

Rapunzel

Заплеткано, е насловот на филмот во кој глуми и кој излегува во 2010 година. Се базира на една од приказните создадени од Браќата Грим. Тоа е првиот филм за принцези на Дизни компјутер произведен со 3Д анимација.

Рапунзел се карактеризира со долга руса коса. А приказната раскажува за нејзиното раѓање и за прославата што ја направија кралевите во нејзина чест, сепак таа е киднапирана и израсната од злобниот Готел кој ја држеше заробена во кула со цел да ги искористи магичните сили што ги содржеше нејзината коса. Принцезата живееше 18 години под уверување дека Готел е нејзината мајка и дека надворешниот свет е премногу опасен.

Во меѓувреме, во замокот се случи грабеж, еден од крадците бега и наоѓа засолниште каде што Рапунзел беше скриен од светот. Тој решава да се искачи на кулата, па принцезата возвраќа и го тропа во бесознание. Подоцна, таа собира сила да излезе во надворешниот свет, ја открива вистината за своето минато и се вубува во крадецот по име Јуџин, за кого конечно се ожени.

Мерида

Главниот лик на филмот Нескротлива, Мерида е тинејџерка црвенокоса принцеза чија приказна е создадена од Бренда Чепмен и сместена во средновековна Шкотска. Развиен е од Пиксар и Дизни.

Нејзиниот бурен карактер ја поттикнува да сака сама да носи одлуки во животот, бидејќи нејзините родители му ветија рака за брак на синот на еден од нејзините сојузници, третман што Мерида го одбива и што создава хаос во кралството поради предизвикот на традицијата. На

Принцезата бара помош од стара старица со која преговара да ја промени судбината со помош на магија, што ја претвора во мечка. Со помош на нивната мајка, тие се обидуваат да ја сменат магијата преку серија авантури што ја тераат Мерида да ги научи најважните вредности во животот.

Приказната за Мерида е различна од онаа на останатите принцези на Дизни, не се фокусира на loveубовта што ја има кон принцот. Наместо тоа, зборува повеќе за братските односи помеѓу браќата и сестрите и родителите, на ист начин се занимава со актуелни прашања како што се чувството на независност и бунт што можат да ги покажат адолесцентите.

Бидејќи приказните с still уште важат, Дизни одлучи да ги рестартира верзиите во живо со голем успех со голем успех: Пепелашка во 2015 година и Убавицата и theверот во 2017. Најавено е дека верзиите на Аладин и Мулан ќе бидат објавени во следните години.

Каде се останатите светски принцези на Дизни?

Покрај принцезите на Дизни што ја сочинуваат франшизата, има и многу други со релевантни приказни за студијата. Таков е случајот со Елса и Ана (Замрзнати: кралството на мразот), како и принцезата Софија, Моана, Мегара (Херкулес) и Есмералда (Хунбек на Нотр Дам). Сепак, тие не се сметаат за франшизата бидејќи нивното лансирање беше неодамнешно или не многу успешно, тоа е и затоа што некои имаат голем успех самостојно.

Сепак, многу е веројатно дека тие ќе бидат крунисани во следните неколку години бидејќи франшизата е секогаш во постојано обновување што вклучува од костимите до нови членови.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.