Евровизија 2018-2019

Евровизија 2018 година

Како што е вообичаено, Европа го слави својот фестивал на класична песна наречен Евровизија на кој учествуваат сите членови на Европската радиодифузна унија (ЕБУ)На Тоа е годишен музички фестивал со најголема публика во светот: Тој достигна публика од 600 милиони гледачи на меѓународно ниво! Се емитува непрекинато од 1956 година, така што е најстариот ТВ натпревар и продолжува да важи, поради што фестивалот беше награден со Гинисов рекорд во 2015 година. Оваа година, Евровизија 2018 се одржа во Алтике Арена во градот Лисабон, Португалија на 8, 10 и 12 мај.

Фестивалот беше познат по тоа што првенствено го промовираше жанрот поп. Неодамна се инкорпорирани различни жанрови како што се танго, арапски, танц, рап, рок, панк и електронска музикаНа Прочитајте за да дознаете што се случи на Евровизија 2018!

Тема и општ преглед Евровизија 2018

Главниот слоган беше „С A на пат!“ преведено на шпански како „Сите на брод“. На Тематско се осврнува на важноста на океанот и поморските активности кои претставуваат основен аспект за економијата на земјата домаќинНа Амблемот претставува полжав, кој ги пренесува вредностите на различноста, почитта и толеранцијата.

С A што е во ред!

Настанот беше спроведен од Силвија Алберто, Каталина Фуртадо, Филомена Каутела и Даниела РуахНа Евровизија 2018 имаше големо учество на земјите 43 вкупно! Победник беше земјата Израел со песната „Играчка“ во изведба на израелската пејачка и диџеј Нета Барзилаи. Песната беше прикажана како една од фаворитите за награди со месеци пред фестивалот. Секој фестивал се состои од елиминациони сесии: 2 полуфиналиња и големо финале во текот на различните денови на настанот.

Пред почетокот на фестивалот, вообичаено е да се направи полуфиналната ждрепка. Во случајот на Португалија, Шпанија, Германија, Обединетото Кралство, Франција и Италија имаа автоматски премин до финалетол Останатите земји се натпреваруваа да го освојат своето место во две полуфиналиња на 8 и 9 мај каде што 10 земји со најголем број гласови во секое полуфинале влегоа во големото финале на 12 -ти.

Полуфинале 1

Тие содржеа 19 земји и Мај 8На Списокот на земји што се натпреваруваа таа вечер од полуфиналето 1 на Евровизија 2018 е следниот:

 • Белорусија
 • Бугарија
 • Литванија
 • Албанија
 • Белгија
 • Република Чешка
 • Азербејџан
 • Исланд
 • Естонија
 • Израел
 • Австрија
 • Швајцарија
 • Финска
 • Кипар
 • Ерменија
 • Грција
 • Македонија
 • Хрватска
 • Ирска

Само 10 земји го добија својот премин во финалето со следниов редослед на претпочитани гласови: Израел, Кипар, Чешка, Австрија, Естонија, Ирска, Бугарија, Албанија, Литванија и Финска.

Петте омилени песни и нивните гласови беа следниве:

 1. Играчка. Изведувач: Нета (Израел) - 283 поени
 2. Оган. Изведувач: Елени Фуреира (Кипар) - 262 поени
 3. Лажи ме. Изведувач: Миколас Јозеф (Чешка) - 232 поени
 4. Никој освен Тебе. Изведувач: Цезер Сампсон (Австрија) - 231 поен
 5. Ла Форца. Изведувач: Алексеев (Белорусија) - 201 бод

Полуфинале 2

На Мај 10 и 18 земји учествуваа, кандидатите се наведени подолу:

 • Србија
 • Романија
 • Норвешка
 • Сан Марино
 • Данска
 • Русија
 • Молдавија
 • Австралија
 • Países Bajos
 • Малта
 • Полонија
 • Грузија
 • Унгарија
 • Латвија
 • Шведска
 • Словенија
 • Украина
 • Црна Гора

Рангирањето по избор на 10 -те земји кои се пласираа во финалето е следново: Норвешка, Шведска, Молдавија, Австралија, Данска, Украина, Холандија, Словенија, Србија и Унгарија.

Главните 5 гласања во второто полуфинале се прикажани подолу:

 1. Така пишуваш песна. Изведувач: Александар Рибак (Норвешка) - 266 поени
 2. Танцувај си исклучен. Изведувач: Бенџамин Ингросо (Шведска) - 254 поени
 3. Мојот среќен ден. Изведувач: DoReDos (Молдавија) ​​- 235 поени
 4. Добивме Loveубов. Изведувач: essесика Мабој (Австралија) - 212 поени
 5. Висока основа. Изведувач: Расмусен (Данска) - 204 поени

Дел од големите изненадувања на ноќта се смета за дисквалификација на Полска, Летонија и Малта чии песни беа меѓу фаворитите во текот на претходните месеци за да одат во финалето на натпреварот. Од друга страна, Евровизија 2018 беше издание каде Русија и Романија не се квалификуваа како финалисти за прв пат во историјата.

Финале

Големиот ден од финалето се одржа на Мај 12На Учесниците беа составени од 10 -те земји класифицирани од првото и второто полуфинале, покрај шесте земји кои имаа автоматско поминување. Значи вкупно 26 финалисти се натпреваруваа на Евровизија 2018 година и им приредија одлично шоу на гледачите.

Табелата со позиции за финалето на Евровизија 2018 со оглед на 26 -те финалисти е следнава:

 1. Играчка. Изведувач: Нета (Израел) - 529 поени
 2. Оган. Изведувач: Елени Фуреира (Кипар) - 436 поени
 3. Никој освен Тебе. Изведувач: Цезер Сампсон (Австрија) - 342 поен
 4. Дозволи ми да шетам сам. Изведувач: Михаел Шулте (Германија) - 340 поени
 5. Non mi avete fatto niente. Изведувач: Ермал Мета и Фабрицио Моро - 308 поени
 6. Лажи ме. Изведувач: Миколас Јозеф (Чешка) - 281 поени
 7. Танцувај си исклучен. Изведувач: Бенџамин Ингросо (Шведска) - 274 поени
 8. Ла Форца. Изведувач: Алексеев (Белорусија) - 245 бод
 9. Висока основа. Изведувач: Расмусен (Данска) - 226 поени
 10. Нова Дека. Изведувач: Сања Илиќ и Балканика (Србија) - 113 поени
 11. Трговски центар. Изведувач: Еугент Бушпепа (Албанија) - 184 поени
 12. Кога сме стари. Изведувач: Иева Засимаускаита (Литванија) - 181 поен
 13. Милост. Изведувач: Мадам Монсије (Франција) - 173 поени
 14. Коски. Изведувач: EQUINOX (Бугарија) - 166 поени
 15. Така пишуваш песна. Изведувач: Александар Рибак (Норвешка) - 144 поени
 16. Заедно. Изведувач: Рајан О'Шонес (Ирска) - 136 поени
 17. Под скалата. Изведувач: Меловин (Украина) - 130 поени
 18. Outlaw In 'Em. Изведувач: Вејлон (Холандија) - 121 поен
 19. Нова Дека. Изведувач: Сања Илиќ и Балканика (Србија) - 113 поени
 20. Добивме Loveубов. Изведувач: essесика Мабој (Австралија) - 99 поени
 21. Визлат не. Изведувач: AWS (Унгарија) - 93 поени
 22. Хвала, не! Изведувач: Леа Сирк (Словенија) - 64 поени
 23. Твојата песна. Толкувач: Алфред Гарсија и Амаја Ромеро (Шпанија) - 61 поен
 24. Бура. Изведувач: Сури (Обединетото Кралство) - 48 поени
 25. Чудовишта. Изведувач: Саара Алто (Финска) - 46 поени
 26. Или ardардим. Изведувач: Клаудија Паскоал (Португалија) - 39 поени

Среде големите очекувања, контроверзии и листа на фаворити, беше објавено да големата победничка песна на ноќта: Играчка! Во изведба на диџеј / пејач и Нета со одличен резултатНа Нејзиниот настап беше фокусиран на јапонската култура, што предизвика контроверзии кога се обиде да ја присвои јапонската култура, бидејќи облеката, фризурите и шминката беа очигледно инспирирани од културата на Јапонија.

Интересни факти за евровизија ...

Во прилог на обвинувањата за настапот на Нета Барзилај, имаше и други дејствија што дадоа многу за разговор за време на финалето. Таков е случајот со Настапот на Сури, во кој обожавател се качи на сцената и го зеде микрофонот за да изрази некои од своите политички размислувања, лицето подоцна беше идентификувано како политички активист. Потоа, комитетот и понуди на SuRie да го повтори настапот, но понудата беше одбиена и шоуто продолжи со претходно предвидената програма.

Од друга страна, Кина цензурираше некои делови од настапите на натпреварувачите бидејќи прикажуваа симболи или танци кои алудираа на хомосексуалност за време на првото полуфинале на Евровизија 2018. Причина зошто на ЕБУ го прекина договорот со станицата во таа земја со аргумент дека не претставува партнер усогласен со инклузивните вредности кои се наменети да се промовираат и прослават преку музиката. Последица беше суспензија на преносот на второто полуфинале и големото финале во таа земја. 

Подгответе се за Евровизија 2019!

Го имаме Израел како наш следен домаќин! Израел служеше како земја домаќин неколку пати: во 1979 и 1999 година.

ЕБУ објави на 13 септември 2018 година дека градот што ќе биде домаќин на настанот ќе биде Тел Авив за Евровизија 2019. Тоа ќе се одржи во деновите 14, 16 и 18 мај во Меѓународниот конвенциски центар (Експо Тел Авив).

Натпреварот ќе се одржи во Павилјон 2 на Меѓународниот конвенциски центар кој има капацитет од приближно 10 илјади луѓеНа Со оглед на овој факт, Евровизија 2019 би имала помал капацитет од претходното издание во Лисабон. Сепак, еден од најважните весници во Израел го објави тоа само 4 илјади билети ќе бидат пуштени во продажбаНа Ова, бидејќи просторот од 2 илјади луѓе ќе биде блокиран со камери и сцена, додека останатите ќе бидат резервирани за Европската радиодифузна унија.

Генерално продажбата на билети започнува помеѓу месеците декември и јануариНа Важно е да се земе предвид дека дистрибутерот и цените варираат секоја година, така што мора да бидете свесни за секоја вест. Цените од средниот ред имаат а просечна цена од 60 евра за секое полуфинале и 150 евра за финален натпревар.

Не очајувајте ако не го добиете вашиот билет во првиот или вториот круг. Бидејќи во овој тип на настани, билетите може да се резервираат за датуми блиски до настанот од маркетиншки причини за објавување на настанот со „распродадени“ или „распродадени“. Меѓутоа, за да се зголемат шансите за присуство на натпреварот, тоа е препорачливо е да се приклучите на официјалните фанови на Евровизија бидејќи имаат голем дел од билетите резервирани за нивните членови. Локацијата обично е близу до сцената!

Гал Гадо

Гал Гадот, познатата израелска актерка беше поканета да биде домаќин на „Еруровизијан 2019“, нејзиното учество с yet уште не е потврдено.

Имаше три можни градови за да ја одиграат улогата на домаќин: Тел Авив, Еилат и Ерусалим, вториот учествуваше како место во двата претходни прилики кога фестивалот се одржа во иста земја. Организаторите на настанот потврдуваат дека Тел Авив одговара на градот со најдобриот предлог за настанот, иако сите предлози беа примерни. Досега фестивалот има а учество на 30 земји.

Исто така, има некои демонстрации против Израел како место за натпреваротНа Израел се соочува со а тешка политичка ситуација, така што главната причина за несогласувањето е нејзиниот политички став и дејствијата што ги презела против другите земји. Земјите како што се Обединетото Кралство, Шведска и Исланд сметаат дека одржувањето на Евровизија во таа земја претставува кршење на човековите права и предлагаат да се исклучи од настанот.

Покрај тоа, ЕБУ издаде официјални изјави во кои објави дека безбедноста на настанот е најважна за плановите да го продолжат својот тек. Се очекува премиерот да гарантира безбедност во сите аспекти, како и слобода на движење, така што сите обожаватели кои сакаат да можат да присуствуваат на настанот без оглед на нивната националност. Тие сметаат дека почитувањето на вредностите на вклученоста и различноста се основни за настаните на Евровизија и мора да се почитуваат од сите земји домаќини.

Без сомнение, музиката ги обединува луѓето, културите и ги усогласува емоциите, така што голема толпа се поврзува преку мелодии и текстови. Ве поканувам да ја посетите официјалната страница на Евровизија за повеќе детали за изданието 2018 и напредокот следната година.

Не заборавајте ги деталите за следното издание за што ќе има многу да се зборува!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.