Филмови што можете бесплатно (и легално) да ги гледате на YouTube

Филмови што можете легално да ги гледате на YouTube

YouTube с still уште е една од главните и најкористените платформи кои функционираат како социјална мрежа. Корисниците генерално споделуваат видеа, па оттука постои можност бесплатно да гледате целосни филмови. Сепак, постојат авторски права и одредени прописи кои ја ограничуваат содржината на страницата за да не паднат во опструкции на законот. Овој пат Ви ги претставувам некои од филмовите што можете бесплатно и легално да ги гледате на YouTube и дека има доста интересни заплети. Ако сте fanубител на класични филмови, не можете да престанете да ја читате содржината што ја подготвив!

Иако е точно дека платформите за стриминг имаат голем дел од пазарот меѓу нивните корисници, YouTube претставува бесплатна опција со опции што не се достапни на други платформи. Можеме да најдеме с everything, од документарни филмови до одлични филмски класици! Ве поканувам да продолжите со читање за да го откриете најдоброто што го има YouTube во прашање класични играни филмови кои не подлежат на авторски права.

Опциите што ги презентирам одговараат на времето кога технологијата беше многу далеку од она што го знаеме денес: тие се црно -бели а некои одговараат на неми филмови. Сепак лКвалитетот на приказните е многу висок и со непроценлива културна вредностНа Во изборот се прикажани релевантни филмови на ликови како Чарлс Чаплин, како и првиот вампирски филм, исто така е претставен еден од пионерските зомби филмови, како и визионерски приказни од иднината и луди приказни кои вклучуваат убијци и хипноза.

Златната треска

Златната треска

Премиерно беше прикажана во 1925 година и е глуми филмската икона Чарлс Чаплин, кој исто така го напиша, режираше и продуцираше филмот. „Златната треска“ се смета за едно од неговите најпознати дела и доби две номинации за Оскар кога беше објавена звучната верзија во 1942 година.

Аргументот е врз основа на скитник кој бара злато и се преселил во Клондик во Канада каде што се претпоставувало дека постојат големи количини на таков скапоцен материјал. На пат, тој е изненаден од бура што го принудува да побара засолниште во напуштена куќа, која е дом на опасен убиец! Судбината носи трет гостин во куќата и поради бурата никој не може да го напушти местото.

Трите ликови учат да живеат заедно во она што можат да го напуштат од куќата. По неколку дена, бурата престанува и секој продолжува по својот пат чија крајна дестинација ја имаше истата цел: да го пронајде рудникот за злато!

За време на патот по кој патува нашиот протагонист, тој ја среќава Georgiaорџија. Прекрасна жена во која се вубува, но во која конечно се разделува. Приказната ни кажува неколку авантури низ кои треба да поминат нашите ликови пред да ја постигнат својата првична цел. Причина е да се забележи беспрекорната изведба на Чаплин кој секогаш ја охрабруваше публиката со својот чуден хумор што ги карактеризира неговите искрени црно -бели филмови.

Крајот на приказната е среќен, бидејќи протагонистот го добива она што го сака. Сепак, на крајот сфаќа дека она што навистина го постигна е поважно од златото што го бараше.

Аларм во експресото (Дамата исчезнува)

Аларм на експрес

Исклучителен и класичен трилер полн со неизвесност е заплетот на насловот за кој станува збор. Објавен е на големото платно во 1938 година и Newујорк Тајмс го рангираше како најдобар филм за таа година. Тоа е британски филм во режија на Алфред Хичкок, приказната е базирана на романот „Тркалото се врти“. Главните ликови се Маргарет Локвуд, Пол Лукас, Басил Радфорд Редгрејв и Дејм Меј Вити.

Заплетот ни го кажува патувањето дома кај А неколку патници се враќаат во Лондон, нивниот дом. Поради неповолните временски услови, возот е принуден да застане, така што патниците ќе бидат безбедни; парот што патува преноќува во оддалечен град. Интересниот дел започнува кога кога ќе се вратат во возот и ќе сфатат дека исчезнал патник. Несекојдневното патување дома требаше да се претвори во кошмар!

Секој патник станува осомничен. Развојот на приказната открива интересни тајни на повеќе од една од нив….

Носферату: симфонија на ужасот

Nosferatu

Ако сте verубител на вампири, мора да го видите! Носферату е првиот филм поврзан со вистинската приказна за Дракула, напишан од Брам СтокерНа И покрај фактот дека имаше контроверзија и некои правни прашања на режисерот Фридрих Вилхелм Мурнау против наследниците на оригиналната приказна, овој филм се смета за почеток на најдобрите вампирски филмови во историјата на филмскиот жанр.

Во приказната игра млад пар, сопругот чие име е Хатер е испратен на деловен план во Трансилванија за да склучи договор со грофот Орлок. Откако е инсталиран во гостилницата таму, Хатер открива макабен документ што зборува за вампири и го остава заинтригиран. Подоцна тој присуствува на замокот на грофот каде што се среќава со злобниот сопственик.

Еден ден по вашата посета на замокот, Хатер открива две знаци на неговиот врат што се однесува на каснување од инсекти. Тој не му даде поголема важност на настанот с he додека не готкрива дека бил во присуство на вистински вампир, грофот Орлок!

Ознаките на неговиот врат ни го оставаат прашањето: Дали Хатер сега ќе ја има истата жед за крв што ја посакува неговата сопруга?

Метропола

Метропола

Тоа е нем филм со германско потекло, објавен во 1926 година и тоа ја подигна реалноста на светот во 2026 година односно 100 години подоцна!

Филмот ни кажува за одвојување на општествените класи и дискриминација дека постои помеѓу двете каде работничката класа живее во подземни населби и е забрането да излегува во надворешниот свет. Уморни од дискриминација и репресија и поттикнати од робот, лРаботниците решаваат да се бунтуваат против привилегиранитеНа Тие се заканија дека ќе го уништат градот и мирот во кој се најде привилегираната класа во која се најдоа интелектуалците и луѓето со економска моќ.

Наоѓаме два главни лика, лидер од секоја општествена класа, како протагонисти и херои. Тие се грижат за впомири договори засновани на почит и толеранција.

Интересно е пристапот што се прикажува за иднината, кој денес веќе не изгледа толку далеку.

Метрополис претставува првиот филм награден со категоријата „Меморија на светот“ обезбедена од УНЕСКО. Признанието се должи на длабочината со која беа разгледани социјалните прашања.

Ноќта на живите мртви

Ноќта на живите мртви

Тоа е хорор филм објавен во 1968 година и тоа направи револуција во жанрот на филмови фокусирани на зомби. Некои го сметаат за најдобар филм во оваа категорија поради улогата што ја одиграа „мртвите одење“ во заплетот и дека многу влијаеше на филмовите што ќе излезат после ова. Поради успехот генериран од оваа тема, беше развиена сага со шест поглавја. Продолженијата беа објавени во годините 1978, 1985, 2005, 2007 и 2009 година.

Филмот за отворање, кој е достапен на Youtube, е за група луѓе кои се наоѓаат изолирани на еден вид фарма и се борат за својот живот откако група мртви ќе се врати во животНа Приказната започнува со двајца браќа кои се засолнуваат на тоа место и откриваат дека не се единствените што се обидуваат да преживеат.

За своето време, филмот генерираше паника кај публиката поради насилните и непријатни сцени што ги изведоа зомби.

Генералниот машинист

Машинистот на Ла Генерал

Бастер Китон е познат актер од времето на Чарлс ЧаплинНа Тоа е нем, црно -бел филм кој припаѓа на жанрот комедија. Тоа е адаптација на вистински настан што се случи за време на Граѓанската војна во Соединетите држави во 1862 година.

Историјата ни го кажува животот на Nони Греј, машиновозач на компанијата Западна и Атлантска железница. Тој има loveубовна врска со Анабел Ли, која бара од него да се пријави во војска кога ќе започне војната.  Сепак, нашиот протагонист не е прифатено бидејќи сметаат дека неговите вештини како машинист се покорисни. Кога дозна за одбивањето на војската, АНабел ја напушта Johnони како кукавица.

Потребно е извесно време за поранешниот партнер повторно да се сретне во немил настан што ги доведува во опасност нивните животи.

Релевантно е да се спомене дека филмот не беше добро прифатен за време на неговата премиера во 1926 година, дури години подоцна се здоби со популарност и се сметаше за една од најдобрите улоги што актерот некогаш ги одиграл.

Кабинетот на д -р Калгари

Кабинетот на д -р Калгари

Продолжуваме со тивок жанр и црно -бело. Кабинетот на д -р Калгари е германски хорор филм објавен во 1920 година. Лтој раскажува за убиства на психопат кој има способност да хипнотизира и кој користи месечар за да ги изврши тие злосторства!

Д -р Калгари е мозокот кој ја искористува својата вештина и слабоста на месечарот за да приреди еден вид шоу што ги забавува локалните жители. Приказната е раскажана во ретроспектива и ја раскажува Френсис, еден од главните ликови во приказната.

Во принцип, приказната е опкружена со темен визуелен стил поради фактот што заплетот зборува за теми поврзани со лудило и игри со умови. Филмот се смета за најголемо дело на германската експресионистичка кинематографија. Сценариото за филмот се базира на личните искуства на неговите креатори: Ханс Јановиц и Карл Маер. И двајцата беа пацифисти и се обидуваа да ја изразат на необичен начин моќта што владата ја практикуваше над војската.

Тоа е несомнено психолошки трилер кој игра со умовите на гледачите и изненадува благодарение на начинот на кој е прикажана приказната.

Дали има повеќе филмови што можете легално да ги гледате на YouTube?

Секако дека постои! Насловите што ги презентирав се мал вкус на правната содржина што можеме да ја најдеме. Овој пат се фокусирав на класичните филмови кои предизвикаа голем интерес со текот на времето. Понатаму, има повеќе актуелни документарни филмови и филмови кои се достапни и можеме да уживаме легално и бесплатно.

Не би сакал да се збогувам без претходно да споменам дека има безброј трикови за да најдете бесплатна содржина на платформи како што е YouTube, сепак, да се потсетиме дека многу од овие практики се нелегални. Ајде да се обидеме да придонесеме за подобар свет избегнување на неетички дејствија што ги кршат авторските права и кои исто така ја заслужуваат работата вклучена во правењето филмски продукции.

Се надевам дека ќе уживате во изборот на филмови што можете легално да ги гледате на YouTube!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.