Најдобра ТВ серија од 90 -тите

Најдобра серија од 90 -тите

Пријатели е една од најпознатите серии од 90 -тите години

Ако сте дел од милениумската генерација, сигурно имате одлични копнеж по 90 -титеНа Немаше WhatsApp, Facetime и да не зборуваме за Netflix и други стриминг платформи. Меѓутоа, ако сте пораснале за тоа време, сигурно сте ја слушале музиката на Спајс Грлс и Бекстрит Бојс; Исто така, забележавте разнобојна мода во накит, облека и додатоци за коса. Емоџи за прв пат го направија својот мал изглед! Беше многу модерно да читате списанија и да чекате секоја недела за новото поглавје од вашата омилена емисија. Тоа е поради тоа Во оваа статија ние им оддаваме почит на некои од најдобрите телевизиски серии од 90 -тите години.

Со сета технологија што ја имаме денес, можеме повторно да ги видиме на која било платформа. Сеќавањето повторно живее! Уживајте во оваа прошетка на време!

Принцот од Бел Ер

Американската серија се емитуваше од 1990 до 1996 година; Произведени се 6 сезони со вкупно 148 епизоди. Главниот јунак е Вил Смит, кој тогаш имал 22 години. Заплетот се центрира на а Момче од Филаделфија кое е испратено да живее кај богатите роднини по барање на неговата мајка.

Главниот јунак е безгрижен млад човек, навикнат да живее опуштено, „рапува“ и игра кошарка во слободното време. Кога се преселува во Бел Ер со влијателните тетки и чичковци, живее со своите четири братучеди со обичаи кои ги превртува животите со толку различни обичаи. Во тоа време, тоа беше едно од емисиите со најголема публика и го означи почетокот на одличната кариера на Вил Смит.

Принцот од Бел Ер

Итни случаи

Американската драма се фокусираше на случаи на медицински итни ситуацииНа Тоа го раскажува животот и личниот и професионален тим на измислена болница лоцирана во градот Чикаго и прима пациенти со невообичаени случаи што треба итно да ги решат за да ги спасат животите на своите пациенти. Georgeорџ Клуни беше дел од тимот на водечки лекари!

Беа генерирани 15 сезони со вкупно 331 епизода што завршија во 2009 година и започнаа во 1994 година.

Се консолидираше како една од сериите на жанрот со најмногу награди.

Итни случаи

пријатели

Комедија серии што се прикажуваа 10 години со 10 сезони. Се смета за еден од најуспешните на сите времиња! Се раскажуваат секојдневните животи на шест најдобри пријатели: Рејчел, Моника, Фиби, Чендлер, Рос и eyоиНа Liveивеат во Newујорк и споделуваат многу интимна врска на вистинско пријателство од кое произлегуваат fondубовни романси. Liveивеат секакви ситуации што им се случуваат на обичните луѓе: loveубовни врски, кршење на срцето, работни проблеми, комплицирани семејни ситуации и забавни патувања, за да наведам неколку примери. Сите тие живеат многу блиску еден до друг, така што сите тие редовно се среќаваат во кафетерија.

Серијата има одличен комедија, главно со eyои и Фиби како еден од најсмешните ликови кои добиваат повеќе од смеење.

Оваа серија ги одбележа кариерите на сите протагонисти, кои ја продолжија кариерата на големото платно и кои, во најголем дел, продолжуваат на сила.

пријатели

Сабрина, работи за вештерки

Во главните улоги актерките на моментот, Мелиса anоан Харт ја игра Сабрина Спелман а Чирак на вештерка која на 16 години открива дека има магични моќиНа Livesивее со нејзините две тетки, Хилда и Зелда, кои живееле повеќе од 600 години и исто така се вештерки. Тие го имаат Салем како домашно милениче, мачка што зборува и е доста пријателска во серијата. Шоуто започна во 1996 година, а последната епизода се емитуваше во 2003 година.

Сабрина посетува подготвително училиште како нормална девојка и заплетот раскажува како таа го развива својот живот за да стане експертска вештерка и возрасно лице со одговорности во реалниот свет каде што треба да ги држи своите сили на страна. Некои loveубовни триаголници се развиваат за време на колеџот и крајот на серијата раскажува за венчавката на главниот лик.

Општо земено, секоја епизода раскажува различна приказна која не е директно поврзана со претходната епизода и секоја од нив вклучува еден вид морал. Без сомнение беше една од најзабавните серии што требаше да се гледа за тинејџерите од тоа време! Сабрина работи за вештерки

Бафи, убиецот на вампири

Се емитуваше шест години (1997-2003) со седум сезони. Главниот лик Бафи Самерс го игра Сара Мишел Гелар. Таа е млад убиец на вампири која се обидува да го живее својот живот на најнормален можен начинНа Во текот на заговорот, таа ја прифаќа својата судбина и со помош на чувар, таа станува немилосрден борец против силите на темнината.

За време на секое поглавје треба да се борите со голем број вампири и демони кои го напаѓаат човештвото.

Други со слични теми произлегуваат од оваа серија, таков е случајот со Ангел.

Бафи, убиецот на вампири

Чувство на живеење (90210)

Серијата се емитуваше 10 години (1990 до 2000 година) и првично се емитуваше на FOX во Соединетите држави, подоцна стана меѓународен успех. Серијата од сапуница е за спривилегирано патување на група средношколци во градот Беверли ХилсНа Првата сезона се фокусираше на животот на браќата Волш, подоцна темите станаа поопшти во темите на младоста.

Брендон, Бренда, Кели, Стив, Дона и Нат се дел од протагонистите на контроверзното шоу.

90210

Мистер Бин

Е Комедија серии глуми ликот со името на серијата. Тој е од британско потекло и поглавјата содржеа различни заплети, главната генералност на однесувањето на г -дин Бин се базираше на комуникација со сигнали воопшто.

Појавите, карактерот и начинот на решавање на проблемите на главниот лик сочинуваат уникатно шоу што е доста забавно да се гледа!

Траеше пет години: од 1990 до 1995 година, а подоцна беа објавени два играни филма во 1997 и 2007 година.

Мистер Бин

Baywatch

Дефинитивно една од највисоко оценетите серии на деценијата! Сонцето, песокот, морето и статуезните спасувачи на плажа беа главната атракција за 10 години. Секоја епизода содржеше различни авантури и вклучуваше луѓе да штедат во доста комплицирани ситуации.

Серијата се емитуваше единаесет сезони и заврши во 2001 година.

Baywatch

Сестри работи

Во главните улоги играат идентичните близначки Тиа и Тамера Маври, заплетот ја раскажува приказната за две сестри близначки се разделија при раѓањето. И двајцата биле посвоени од различни родители и повторно се среќаваат кога имаат 14 години. По неочекуваното обединување, тие договараат заеднички живот и конечно се среќаваат. И двајцата имаат многу различни личности, што ја прави секоја епизода многу забавна.

Соживотот помеѓу посвоителите е исто така доста чуден.

Шоуто се емитуваше од 1994 до 1999 година.

Сестри работи

Сите го сакаат Рејмонд

Заплетот се центрира на а Италијанско-американско семејство составено од родители и три децаНа Родителите на Рејмонд, таткото на семејството, живеат преку улица. Така тие стануваат постојана, а понекогаш и досадна посета која генерира голем број комични ситуации.

Во принцип, главната тема е двојни односи и конфликти создадени помеѓу различни генерации луѓе кои минуваат низ различни фази од животот. 

Сите го сакаат Рејмонд

Расипана куќа

Тоа е една од најнаградуваните серии во деценијата и онаа што многу ја поттикна кариерата на Тим Ален.

Емисијата го раскажува животот на А телевизиски водител чија главна тема е учење како да се користат правилните алатки така што гледачите би можеле сами да направат домашни подобрувања. Во исто време, главниот лик треба да се справи со доминантна сопруга и три деца кои создаваат многу смешни ситуации.

Botаба дома

Датотека X

Мистериозната серија за научно фантастика е за екстра копнен свет и чудни суштестваНа Околу овие прашања, тајните датотеки беа креирани под истрага двајца агенти на ФБИ: Малдер и Скали. Полна со неизвесност, секоја епизода раскажуваше различни тајни случаи што генерираа голема несигурност кај гледачите.

Се емитуваше 9 години со 61 награда доделена од различни агенции, вклучувајќи ги и наградите Еми и Златните глобуси.Магазинот „Тајм“ ја вклучи „Икс фајлс“ во рангирањето на 100 -те најдобри серии во историјата.

Датотека X

Фрасиер

Премиерата беше во 1993 година и создаде 11 сезони кои завршија во 2004 година. Д -р Фрејзер е многу успешен терапевт со радио емисија во Сиетл. Тој ги споделува своите најдобри совети и согледувања со својата публика, но мора да се справи со прашања и во неговиот живот.

Познатиот психијатар се разведува и завршува живее со својот татко и кучето по име Еди. Нивниот комплициран брат постојано ги посетува.

Кафетеријата Кафе Нервоса е едно од местата што е најпосетувано од протагонистите и сцена на многу авантури.

Фрасиер

Бебиситерка

Фран Фајн, главниот лик, е жена со еврејско потекло, која продава козметика од куќа до куќа во Newујорк. Случајно е вНе се лекуваше да биде бејбиситерка на три момчиња од високата класа, синови на згоден вдовец по име Максвел Шефилд, кој е и продуцент на Бродвеј.

Секоја епизода прикажува серија заплеткувања што Френ треба да ги реши со поддршка на нејзиниот пријател Батлер Нилс. Мајката и бабата на дадилката се едни од најкомичните ликови во серијата.

Шоуто траеше шест години и создаде долгометражен филм неколку години откако заврши.

Бебиситерка

Се надевам дека патувањето низ времето беше забавно! Треба само да ги пребарувате вистинските платформи за повторно да уживате во она што го сметате за најдобра телевизиска серија од 90 -тите години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.