Τα βραβεία του Φεστιβάλ Sitges 2010, υπό την προεδρία της κριτικής επιτροπής που αποτελούνταν από τους Francesco Barilli, Jaume Collet-Serra, Colin Geddes, Jan Harlan και Elena Manrique, μόλις απέτυχαν.
Ο μεγάλος νικητής του διαγωνισμού ήταν το "Rare Exports: A Christmas Tale", κερδίζοντας τα Βραβεία Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Σκηνοθεσίας και Καλύτερης Φωτογραφίας.
Πλήρης λίστα με τους νικητές του Φεστιβάλ Sitges 2010:
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους
THE LEGEND OF BEAVER DAMM του Jérôme Sable
Ειδική Μνεία στην ταινία μικρού μήκους
ΠΩΛΗΣΗ από τον Sam Millor
Καλύτερος σχεδιασμός παραγωγής
Yuji Hayashida από τους TIRTEEN ASSASSINS
Καλύτερα εφέ μακιγιάζ
Vitaya Deerattakul & Andrew Lin των DREAM HOME
Καλύτερα ειδικά εφέ
Γκάρεθ Έντουαρντς για τα MONSTERS
Καλύτερο πρωτότυπο soundtrack
Seppuku Paradigm, Alex & Willie Cortes των NUITS ROUGES DU BOURREAU DE JADE (ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΝΥΧΤΕΣ)
Καλύτερη φωτογραφία
Mika Orasmaa για ΣΠΑΝΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Καλύτερο σενάριο
Nicolás Goldbart για τη ΦΑΣΗ 7
Καλύτερη ηθοποιός
Josie Ho από το DREAM HOME
Καλύτερος ηθοποιός
Ο Πάτρικ Φάμπιαν του ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΥ
Καλύτερος σκηνοθέτης
Jalmari Helander για ΣΠΑΝΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
Ειδικό βραβείο κριτικής επιτροπής
WE RE THE NIGHT του Dennis Gansel
Καλύτερη ταινία
ΣΠΑΝΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ της Jalmari Helander
ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ FANTÀSTIC PANORAMA
Καλύτερη ταινία
TUCKER & DALE VS. EVIL του Έλι Κρεγκ
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους
THE FAMILIAR του Kody Zimmermann
ΚΑΡΤΑ ΝΕΩΝ
Καλύτερη FANTÀSTIC ταινία
RUBBER του Quentin Dupieux
Καλύτερη ταινία MIDNIGHT X-TREME
MUTANT GIRLS SQUAD των Noboru Iguchi & Yoshihiro Nishimura & Tak Sakaguchi
ΝΕΑ ΟΡΑΜΑΤΑ
Καλύτερη Ταινία Χορηγός της SEAT
SIMON WERNER A DISPARU (ΦΩΤΑ ΣΒΗΣΙΜΕΝΑ) του Fabrice Gobert
Ειδική μνεία
SOUND OF NOISE από τους Ola Simonsson & Johannes Stjarne Nilsson για το μοναδικό συνδυασμό ιστορίας, εικαστικών και ήχου
5150 RUE DES HORMES του Éric Tessier για τον καινοτόμο συνδυασμό του κλασικού και φανταστικού κινηματογράφου που αποκαλύπτει νέα ηθικά διλήμματα
Δίπλωμα ταινίας μη μυθοπλασίας
VAMPIRES του Vincent Lannoo
Δίπλωμα ταινίας Discovery
TONY του Τζέραρντ Τζόνσον
ΑΣΙΑ ΣΠΙΤΙ
Καλύτερη ταινία
COLD FISH της Sion Sono
NOVA AUTHORIA SGAE - FUNDACIÓ AUTOR - INSTITUT BUÑUEL
Καλύτερη κατεύθυνση
Η Sílvia Subirós για το THE AGE OF THE SUN, παρουσίαση από την l'Escola de Cinema de Barcelona (ECIB)
Καλύτερο σενάριο
Ο Jaime Serrano για το LA LONA, που παρουσιάστηκε από το Centre d'Estudis Cinematogràfics de Catalunya (CECC)
Καλύτερη πρωτότυπη μουσική
Gonçal Perales Roy από το THE SMILEY, παρουσίαση από τον l'Escola d'Animació de Catalunya-9 Zeros
ANIMA'T - Βραβείο Gertie
Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων μεγάλου μήκους
JACKBOOTS ON WHITEHALL των Edward McHenry & Rory McHenry
Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους
UNE NOUVELLE VIE! (ΜΙΑ ΝΕΑ ΖΩΗ!) Από τον Fred Joyeux
Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων για παιδιά
ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΠΑΠΑΚΙ του Garry Bardin
Μεγάλο Βραβείο του Public El Periódico de Catalunya
Καλύτερη ταινία
TIRTEEN ASSASSINS του Takashi Miike
SILVER MÉLIÈS
Méliès d'Argent Καλύτερης Ευρωπαϊκής Ταινίας
RUBBER του Quentin Dupieux
Ειδική μνεία
ΣΠΑΝΙΕΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ: ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ της Jalmari Helander
Silver Méliès Καλύτερης Ευρωπαϊκής Ταινίας Μικρού Μήκους
LES BESSONES DEL CARRER PONENT των Marc Riba & Anna Solanas
GOLDEN MÉLIÈS
Méliès de Oro Καλύτερης Ευρωπαϊκής Ταινίας
ΘΑΦΗ από τον Rodrigo Cortés
Méliès de Oro για την καλύτερη ταινία μικρού μήκους
THE ATTACK OF THE ROBOTS OF NEBULOSA –5 του Chema García Ibarra
ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ
Βραβείο κριτικών Jose Luis Guarner
ΘΕΙΟΣ BOONMEE ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΥΜΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥ από Apichatpong Weerasethakul
Βραβείο Citizen Kane για νεοφερμένο σκηνοθέτη
Quentin Dupieux από το RUBBER
ΤΑΞΙΑΡΧΟΣ
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους
ST. CHRISTOPHORUS ROADKILL του Gregor Erle