«Παγωμένος"Υ"Πανεπιστήμιο τέρας»Προηγηθείτε στις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Annie, τα βραβεία για ταινία κινουμένων σχεδίων, με δέκα υποψηφιότητες η καθεμία.
Μόνο μία ταινία έχει λάβει περισσότερες υποψηφιότητες «Despicable Me 2»Το οποίο έχει λάβει έντεκα, αν και είναι μόνο για εννέα βραβεία, αφού τρία από αυτά είναι στην ίδια κατηγορία, καλύτερη φωνή σε ταινία κινουμένων σχεδίων.
Με εννέα υποψηφιότητες υπάρχει επίσης «Οι Croods«, Η οποία, όπως και οι προηγούμενες, επιλέγει την κατηγορία βασίλισσα, καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων.
Αυτός που θεωρήθηκε ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για το Όσκαρ, ο Ιάπωνας «Ο άνεμος δυναμώνει«, Έχει μείνει μόνο με τρεις υποψηφιότητες, αν και είναι επίσης για το βραβείο καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων.
Υποψηφιότητες προς Βραβεία Annie 2014:
# 1 - Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων
Ένα γράμμα στον Momo - GKIDS
Despicable Me 2 -? Universal Pictures
Ernest & Celestine; - GKIDS
Frozen -; Walt Disney Animation Studios
Monsters University - Pixar Animation Studios
Οι Croods; - DreamWorks Animation
Ο άνεμος δυναμώνει? - The Walt Disney Studios
# 2 - Βραβείο Annie για την Καλύτερη Ειδική Παραγωγή Κινουμένων Σχεδίων
Σκιάχτρο Chipotle; - Moonbot Studios
Η ακρόαση είναι πράξη αγάπης; - StoryCorps
Room on the Broom - Εικόνες Magic Light
Toy Story OF TERROR!; - Pixar Animation Studios
# 3 - Καλύτερο θέμα κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους
Despicable Me 2 - Κουτάβι; - Universal Pictures
Πάρτε ένα άλογο! - Walt Disney Animation Studios
Γκλόρια Βικτώρια; - Εθνικό Συμβούλιο Κινηματογράφου του Καναδά
Η μαμά μου είναι αεροπλάνο; - Acme Filmworks
The Numberlys - Moonbot Studios
# 4 - Καλύτερη διαφήμιση κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Despicable Me 2 - Cinemark; - Universal Pictures
Sound of the Woods - Acme Filmworks
Οι πολικές αρκούδες; - Μάρκετινγκ ΥΠΑ
# 5 - Καλύτερη παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής γενικού κοινού για παιδιά προσχολικής ηλικίας
Bubble Guppies; - Nickelodeon Animation Studio
Disney Σοφία η Πρώτη; - Disney Television Animation
Doc McStuffins; - Disney Television Animation
Πάνω στην ώρα? - Guru Studio
Peter Rabbit - Nickelodeon Animation Studio
# 6 - Καλύτερη παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής για παιδικό κοινό
Adventure Time - Cartoon Network Studios
Προσοχή στον Μπάτμαν; - Animation της Warner Bros
Disney Gravity Falls; - Disney Television Animation
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness - Nickelodeon Animation Studio
Regular Show - Cartoon Network Studios
Scaredy Squirrel - Nelvana Ltd.
Teen Titans Go !? - Animation της Warner Bros
Ο Θρύλος του Κόρρα; - Nickelodeon Animation Studio
# 7 - Καλύτερη Τηλεοπτική Παραγωγή Κινουμένων Σχεδίων γενικού κοινού
Τοξότης? - Δίκτυα FX
Bob's Burgers - Bento Box Entertainment
Disney Tron Uprising; - Disney Television Animation
Futurama; - Τηλεόραση 20th Century Fox
Motorcity; - Titmouse Inc.
# 8 - Καλύτερο βιντεοπαιχνίδι κινουμένων σχεδίων
Diggs Nightcrawler; - Moonbot Studios
Μικροσκοπικός Κλέφτης; - 5 ΜΕΡΜΥΓΚΙΑ
The Last of Us - Naughty Dog
# 9 - Καλύτερη Μαθητική Ταινία
Κοτόπουλο ή αυγό; - Ringling College of Art and Design
Kellerkind - Filmakademie Baden-Wuerttemberg
Δεσποινίς Τοντ; - Κριστίνα Γιε
Μετακίνηση βουνού; - Κίρστεν Λεπόρε
SEMÃ • FORO -; University of Southern California
Το Τελικό Καλαμάκι; - Ringling College of Art and Design
Καταπιστεύματα και περιουσίες; - CalArts
Γαμήλια τούρτα - Filmakademie Baden-Wuerttemberg
ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΩΝ
# 10 - Εφέ κινουμένων σχεδίων σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων
Alen Lai, David Quirus, Diego Garzon Sanchez, Ilan Gabai - Epic; - Blue Sky Studios
David Jones - Dragons: Defenders of Berk; - DreamWorks Animation
Joshua Jenny, Jason Johnston, Matthew Wong, Eric Froemling, Enrique Vila - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Jeff Budsberg, Andre Le Blanc, Louis Flores, Jason Mayer - The Croods -; DreamWorks Animation
Greg Gladstone, Nikita Pavlov, Allen Ruilova, Matt Titus, Can Yuksel - Turbo; - DreamWorks Animation
# 11 - Εφέ κινουμένων σχεδίων σε μια παραγωγή ζωντανής δράσης
Jonathan Paquin, Brian Goodwin, Grey Horsfield, Mathieu Chardonnet, Adrien Toupet - Man Of Steel -; Weta Digital
Ben O'Brien, Karin Cooper, Lee Uren, Chris Root - Star Trek: Into Darkness - Industrial Light & Magic
Dan Pearson, Jay Cooper, Jeff Grebe, Amelia Chenoweth - Star Trek: Into Darkness -; Industrial Light & Magic
Michael Balog, Ryan Hopkins, Patrick Conran, Florian Witzel - Pacific Rim; - Industrial Light & Magic
# 12 - Κινούμενα σχέδια χαρακτήρων σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Brad Schaffer - Friendship All-Stars of Friendship: Wrong Number; - Στόοπιντ Μπάντυ Στόδιος
Eric Urban - Ubermansion; - Στόοπιντ Μπάντυ Στόδιος
JC Tran Quang Thieu - Toy Story OF TERROR! - Pixar Animation Studios
David DeVan - Toy Story OF TERROR! - Χαρακτήρας Pixar Animation Studios
Kureha Yokoo - Toy Story OF TERROR! - Χαρακτήρας Pixar Animation Studios
Keith Kellogg - Star Wars: The Clone Wars - Lucasfilm Animation
# 13 - Κινούμενα σχέδια χαρακτήρων σε παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Thom Roberts - Epic; - Blue Sky Studios
Jonathan Del Val - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Jakob Jensen - The Croods - DreamWorks Animation
John Chun Chiu Lee - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Kitaro Kosaka - The Wind Rises -; The Walt Disney Studios
Tony Smeed - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
Patrick Imbert - Ernest & Celestine; - GKIDS
# 14 - Κινούμενα σχέδια χαρακτήρων σε παραγωγή ζωντανής δράσης
Jeff Capogreco, Jedrzej Wojtowicz, Kevin Estey, Alessandro Bonora, Gino Acevedo - The Hobbit: An Unnexpected Journey - Gollum; - Weta Digital
Dave Clayton, Simeon Duncombe, Jung Min Chan, Matthew Cioffi, Guillame Francois - The Hobbit: An Unnexpected Journey - Goblin King; - Weta Digital
Hal Hickel, Chris Lentz, Derrick Carlin, Steve Rawlins, Kyle Winkelman - Pacific Rim; - Industrial Light & Magic
# 15 - Σχεδιασμός χαρακτήρων σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Craig McCracken - Disney Wander Over Younder; - Disney Television Animation
Paul Rudish - Disney Mickey Mouse; - Disney Television Animation
Andy Bialk - The Awesomes; - Bento Box Entertainment
Ben Adams - Regular Show - Cartoon Network Studios
Danny Hynes, Howard Colin - Steven Universe; - Cartoon Network Studios
# 16 - Σχεδιασμός χαρακτήρων σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων
Carter Goodrich, Takao Noguchi, Shane Prigmore - The Croods; - DreamWorks Animation
Sylvain Deboissy, Shannon Tindle - Turbo - DreamWorks Animation
Craig Kellman - Cloudy With A Chance of Meatballs 2 - Sony Pictures Animation
Chris Sasaki - Monsters University - Pixar Animation Studios
Christophe Lourdelet - Ένα τέρας στο Παρίσι; - Κραυγή! Εργοστάσιο
Eric Guillon - Despicable Me 2 -? Universal Pictures
Bill Schwab - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 17 - Σκηνοθεσία σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Colin Heck - The Legend of Korra; - Nickelodeon Animation
Elaine Bogan - Dragons: Defenders of Berk; - DreamWorks Animation
Stephan Franck - The Smurfs: The Legend of Smurfy Hollow; - Sony Pictures Animation
John Aoshima - Disney Gravity Falls; - Disney Television Animation
Aaron Springer - Disney Mickey Mouse -; Disney Television Animation
Angus MacLane - Toy Story OF TERROR !? - Pixar Animation Studios
Harold Harris - Justin Time - Guru Studio
# 18 - Σκηνοθεσία σε παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Chris Sanders, Kirk DeMicco - The Croods; - DreamWorks Animation
David Soren - Turbo - DreamWorks Animation
Chris Wedge - Epic; - Blue Sky Studios
Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier - Ernest & Celestine; - GKIDS
Chris Buck, Jennifer Lee - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 19 - Μουσική σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Alan Williams - Estefan - Silverscreen Music
Guy Moon - TUFF Puppy - Nickelodeon Animation Studio
Peter Luyre, Stuart Kollmorgen, Peter Zizzo - Peter Rabbit; - Nickelodeon Animation Studio
Kevin Kliesch, Craig Gerber, John Kavanaugh - Disney Sofia the First; - Disney Television Animation
Christopher Willis - Disney Mickey Mouse; - Disney Television Animation
Andy Bean - Disney Wander Over Younder; - Disney Television Animation
# 20 - Μουσική σε παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Alan Silvestri - The Croods - DreamWorks Animation
Henry Jackman - Turbo; - DreamWorks Animation
Mark Mothersbaugh - Cloudy With A Chance Of Meatballs 2? - Sony Pictures Animation
Heitor Pereira, Pharrell Williams - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Danny Elfman - Epic - Blue Sky Studios
Randy Newman - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez, Christophe Beck - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
Dominic Lewis - Free Birds -; Reel FX
# 21 - Σχεδιασμός Παραγωγής σε Παραγωγή Κινουμένων Σχεδίων TV/Μετάδοσης
Angela Sung, William Niu, Christine Bian, Emily Tetri, Frederic Stewart - The Legend of Korra; - Nickelodeon Animation Studio
Liz Artinian, Ray Feldman, Chris Fisher, George Fort - The Venture Bros.; "What Color is Your Cleansuit?" - Titmouse Inc.
Steven Sugar, Emily Walus, Sam Bosma, Elle Michalka, Amanda Winterstein - Steven Universe; "Gem Glow" - Cartoon Network Studios
Lynna Blankenship, Dima Malanitchev, Debbie Peterson, Charles Ragins, Jefferson R. Weekley - The Simpsons "Treehouse of Horror XXIV" Gracie Films σε συνεργασία με το 20th Century Fox TV
Christophe Vacher - Transformers Prime 'Beast Hunters'; - Hasbro Studios
Nick Jenings, Sandra Calleros, Teri Shikasho, Ron Russell - Adventure Time - Cartoon Network Studios
# 22 - Σχεδιασμός Παραγωγής σε Παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Christophe Lautrette, Paul Duncan, Dominique R. Louis - The Croods; - DreamWorks Animation
Yarrow Cheney, Eric Guillon - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Michael Knapp, Greg Couch, William Joyce - Epic; - Blue Sky Studios
Zaza, Zyk - Ernest & Celestine - GKIDS
Ricky Nierva, Robert Kondo, Daisuke “Dice” Tsutsumi - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Michael Giaimo, Lisa Keene, David Womersley - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 23 - Storyboarding σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Piero Piluso - Monsters vs. Εξωγήινοι; - Nickelodeon Animation Studio
Douglas Lovelace - Dragons: Riders of Berk; - DreamWorks Animation
Adam Ford, Deke Wightman, Kevin Mellon, Justin Wagner, Benji Williams - Archer; - Δίκτυα FX
Alonso Ramos-Ramirez - Disney Mickey Mouse; - Disney Television Animation
Daniel Chong - Toy Story of TERROR! - Pixar Animation Studios
Alonso Ramos-Ramirez - Gravity Falls -; Disney Television Animation
Guillermo Del Toro, Guy Davis, Ralph Sosa - The Simpsons - "Treehouse of Horror XXIV" - Gracie Films σε συνεργασία με την 20th Century Fox TV
Paul Watling - Justin Time -; Guru Studio
# 24 - Storyboarding σε παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Steven MacLeod - The Croods; - DreamWorks Animation
Eric Favela - Despicable Me 2 -? Universal Pictures
Dean Kelly - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Jason Hand - Planes; - Disneytoon Studios
John Ripa - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 25 - Φωνητική ηθοποιία σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Ο Eric Bauza ως η φωνή του Foop - Fairly Odd Parents; - Nickelodeon Animation Studio
Ο Bill Farmer ως η φωνή του Γκούφι - Disney Mickey Mouse -; Disney Television Animation
Ο Κρις Διαμαντόπουλος ως η φωνή του Μίκυ Μάους - Disney Μίκυ Μάους -; Disney Television Animation
Mark Hamill ως η φωνή του Skips and Walks - Regular Show; - Cartoon Network Studios
Ο Tom Kenny ως η φωνή του Ice King - Adventure Time -; Cartoon Network Studios
# 26 - Φωνητική ηθοποιία σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων
Ο Paul Giamatti ως η φωνή του Chet - Turbo; - DreamWorks Animation
Ο Terry Crews ως η φωνή του Earl - Cloudy With A Chance of Meatballs 2; - Sony Pictures Animation
Η Kristen Wiig ως η φωνή της Lucy - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Ο Steve Carell ως η φωνή του Gru - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Ο Pierre Coffin ως η φωνή των Minions - Despicable Me 2; - Universal Pictures
Ο Billy Crystal ως η φωνή του Mike - Monsters University - Pixar Animation Studios
Ο Τζος Γκαντ ως η φωνή του Όλαφ - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 27 - Γράψιμο σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Katie Matila - Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness; - Nickelodeon Animation Studio
Ian Maxtone-Graham, Billy Kimball - The Simpsons; - Trocadero Holdings
Lewis Morton - Futurama; - Τηλεόραση 20th Century Fox
Matt Price, John Infantino, Mike Roth, Michele Cavin, Sean Szeles - Regular Show -; Cartoon Network Studios
Michael Price - The Simpsons; - The Simpsons
# 28 - Γράψιμο σε παραγωγή μεγάλου μήκους κινουμένων σχεδίων
Daniel Pennac - Ernest & Celestine; - GKIDS
Daniel Gerson, Robert L. Baird, Dan Scanlon - Monsters University - Pixar Animation Studios
Miyazaki Hayao - The Wind Rises; - The Walt Disney Studios
Jennifer Lee - Frozen; - Walt Disney Animation Studios
# 29 - Σύνταξη σε παραγωγή κινουμένων σχεδίων τηλεόρασης / εκπομπής
Adam Arnold, Hugo Morales, Davrick Waltjen - Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness -; Nickelodeon Animation Studio
Myra Lopez, Ana Adams, Justin Baker - Teenage Mutant Ninja Turtles - Nickelodeon Animation Studio
Lynn Hobson - Dragons: Defenders of Berk - DreamWorks Animation
Illya Owens - Disney Mickey Mouse -; Disney Television Animation
Axel Geddes, Kathy Graves, Chloe Kloezeman - Toy Story OF TERROR !? - Pixar Animation Studios
Paul D. Calder - Futurama; - Τηλεόραση 20th Century Fox
Paul Douglas - Adventure Time; - Cartoon Network Studios
Jason WA Tucker - Star Wars: The Clone Wars - Lucasfilm Animation
# 30 - Σύνταξη σε μια παραγωγή κινουμένων σχεδίων
Darren Holmes - The Croods; - DreamWorks Animation
Τζέιμς Ράιαν - Τούρμπο; - DreamWorks Animation
Fabienne Alvarez-Giro - Ernest & Celestine -? GKIDS
Greg Snyder, Gregory Amundson, Steve Bloom - Monsters University; - Pixar Animation Studios
Jeff Draheim - Frozen -; Walt Disney Animation Studios
Περισσότερες πληροφορίες - Οι 19 ταινίες κινουμένων σχεδίων που προκρίθηκαν για τα Όσκαρ