Mange ændringer i denne uge efter at have kendt vinderne i flere kritiske priser og nomineringer både for SAG som den Golden Globes.
«Drengeår»Y«Birdman»Er stadig de store favoritter i år, i hvert fald for kritikerne.
«Ubrudt»Vejrudsigten styrtdykker, og efter at have forventet en masse af den, kan den endda blive udeladt af hovedafsnittene af Academy Awards.
Bedste film
- Barndom
- "Birdman"
- "Imitationsspillet" (+1)
- "Foxcatcher" (-1)
- "Selma"
- "Whiplash" (+3)
- "Borte pige"
- "Teorien om alt"
- "Ubrudt" (-3)
- "The Grand Budapest Hotel" (+5)
- "Et mest voldeligt år" (-1)
- "American Sniper" (-1)
- "Interstellar" (-1)
- "Ind i skoven" (-1)
- "Hr. Turner »(-1)
Bedste retning
- Richard Linklater for "Boyhood"
- Alejandro González Iñarritu for "Birdman"
- Morten Tyldum for "The Imitation Game" (+1)
- Bennet Miller til "Foxcatcher" (-1)
- Ava DuVernay for "Selma"
- David Fincher for "Gone Girl"
- Clint Eastwood for "American Sniper" (+2)
- Damien Chazelle til "Whiplash" (+2)
- Angelina Jolie for "Unbroken" (-2)
- JC Chandor for "A Most Violent Year" (-2)
bedste skuespiller
- Michael Keaton for "Birdman"
- Eddie Redmayne for "The Theory of Everything" (+1)
- Benedict Cumberbatch for "The Imitation Game" (-1)
- Steve Carrell til "Foxcatcher"
- Jake Gyllenhaal for "Nightcrawler" (+4)
- David Oyelowo for "Selma"
- Timothy Spall for «Mr. Turner »(-2)
- Ralph Fiennes for «The Grand Budapest Hotel» (N)
- Oscar Isaac for "A Most Violent Year" (-1)
- Bradley Cooper for "American Sniper" (-1)
Bedste skuespillerinde
- Julianne Moore for "Still Alice"
- Reese Witherspoon til "Wild"
- Felicity Jones for "The Theory of Everything"
- Rosamund Gedde til "Gone Girl"
- Jennifer Aniston for "Cake"
- Marion Cotillard for "Deux jours, une nuit" (+2)
- Amy Adams for "Big Eyes" (-1)
- Hilary Swank for "The Homesman" (-1)
- Emily Blunt for "Into the Woods"
- Helen Mirren for "The Foot-Hundred Journey" (N)
Bedste kvindelige birolle
- JK Simmons for "Whiplash"
- Edward Norton for "Birdman"
- Mark Ruffalo for "Foxcatcher"
- Ethan Hawke for "Boyhood"
- Robert Duvall for "The Judge" (+2)
- Miyavi for "Ubrudt" (-1)
- Albert Brooks for "A Most Violent Year" (-1)
- Josh Brolin for "Inherent Vice"
- Christoph Waltz for "Big Eyes" (+1)
- Andy Serkis for "The Dawn of the Planet of the Apes" (N)
Bedste kvindelige birolle
- Patricia Arquette for "Boyhood"
- Emma Stone for "Birdman"
- Meryl Streep for "Into the Woods" (+1)
- Keira Knightley til "The Imitation Game" (+1)
- Jessica Chastain for "A Most Violent Year" (-2)
- Naomi Watts for "St. Vincent »(N)
- Laura Dern for "Wild" (-1)
- Anna Kendrick for "Into the Woods" (-1)
- Russiske Rene for "Nightcrawler" (N)
- Carrie Coon for "Gone Girl" (-1)
Bedste originale manuskript
- "Birdman"
- Barndom
- "The Grand Budapest Hotel" (+1)
- "Selma" (+1)
- "Whiplash" (+1)
- "Hr. Turner »(+2)
- "Foxcatcher" (-4)
- "Et mest voldeligt år" (-1)
- "Lego-filmen" (N)
- "Store øjne" (-1)
Bedste tilpassede manuskript
- "Efterligningsspillet"
- "Borte pige"
- "Teorien om alt"
- "Inherent Vice"
- "Ubrudt"
- "Wild" (+1)
- "Ind i skoven" (-1)
- "Amerikansk snigskytte"
- "Affald"
- "Hjemmemanden"
Bedste redigering
- "Interstellar"
- "Birdman"
- Barndom
- "Efterligningsspillet"
- "Whiplash" (+4)
- "American Sniper" (+1)
- "Borte pige" (+3)
- "Ubrudt" (-2)
- "Rævefanger" (-4)
- "Et mest voldeligt år" (-2)
Bedste fotografering
- "Birdman" (+1)
- "Interstellar" (-1)
- "Ubrudt"
- "Borte pige"
- Barndom (N)
- "Hr. Turner »
- "Whiplash" (N)
- "Efterligningsspillet" (-3)
- "Iboende last" (2)
- "Teorien om alt" (-1)
Bedste lydspor
- "Ubrudt"
- "Interstellar"
- "Efterligningsspillet"
- "Birdman"
- "Whiplash" (N)
- "Teorien om alt" (-1)
- "Inherent Vice" (N)
- "Borte pige" (-2)
- "Fury" (-2)
- "Hr. Turner »(-2)
Bedste originale sang
- "Lost Stars" fra "Begynd igen"
- "Ære" fra "Selma"
- "Everything is Awesome" fra "The Lego Movie"
- "Barmhjertighed" fra "Noah"
- "Mirakler" fra "Ubrudt"
- "The Last Goodbye" fra "The Hobbit: Battle of the Five Armies"
- "Split forskellen" fra "Boyhood"
- "Hvad er kærlighed" fra "Rio 2"
- "Something So Right" fra "Muppets Most Wanted"
- "Taknemmelig" fra "Beyond the Lights"
Bedste produktionsdesign
- "Ind i skoven"
- «Grand Budapest Hotel»
- "Birdman" (N)
- "Interstellar" (-1)
- "Ubrudt" (-1)
- "The Hobbitt: Battle of the Five Armies" (-1)
- "Efterligningsspillet"
- "Selma"
- "Hr. Turner »
- "Snepiercer" (N)
Bedste kostume design
- "Ind i skoven"
- "Maleficent"
- «Grand Budapest Hotel»
- "Exodus: guder og konger"
- "Ubrudt"
- "Hr. Turner »
- "Selma"
- "Efterligningsspillet"
- "Belle"
- "Inherent Vice"
Bedste makeup og frisurer
- "Ind i skoven"
- "Foxcatcher"
- Guardians of the Galaxy
- "Hobbitten: Slaget om de fem hære"
- "Maleficent"
- "Teorien om alt"
- «Grand Budapest Hotel»
- "Exodus: guder og konger"
- "Hr. Turner »
- "Store øjne"
Bedre lyd
- "Interstellar"
- "Ubrudt"
- "Ind i skoven"
- "Hobbitten: Slaget om de fem hære"
- "Raseri"
- Piskesmæld
- "Transformers: Age of Extinction"
- "Amerikansk snigskytte"
- "Exodus: guder og konger"
- Guardians of the Galaxy
Bedste lydredigering
- "Interstellar"
- "Ubrudt"
- "Raseri"
- "Hobbitten: Slaget om de fem hære"
- Guardians of the Galaxy
- "Ind i skoven"
- "Transformers: Age of Extinction"
- "Daggryet på abernes planet"
- "Amerikansk snigskytte"
- "Big Hero 6"
Bedre visuelle effekter
- "Interstellar"
- "Daggryet på abernes planet"
- "Hobbitten: Slaget om de fem hære"
- "Transformers: Age of Extinction"
- Guardians of the Galaxy
- "X-Men: Days of the Future Past" (+1)
- "Godzilla" (+2)
- "Captain America: The Winter Soldier" (N)
- "Maleficent" (N)
- "Nat på museet: Gravens hemmelighed" (N)
Bedste animerede film
- «Lego-filmen »(+2)
- "Sådan træner du din drage 2" (-1)
- "Fortællingen om prinsesse Kaguya" (+1)
- "Big Hero 6" (-2)
- "The Boxtrolls"
- Havets sang
- "Livets bog"
- "Pingvinerne på Madagaskar"
- "Drengen med gøgurets hjerte"
- "Hr. Peabody og Sherman »
Bedste fremmedsprogsfilm
- «Deux jours, une nuit» af Jean Pierre og Luc Dardenne (Belgien) (+2)
- "Ida" af Pawel Pawlikowski (Polen) (+2)
- "Winter Sleep" af Nuri Bilge Ceylan (Tyrkiet) (+3)
- Andrey Zvyagintsevs "Leviathan" (Rusland) (-3)
- "Mommy" af Xavier Dolan (Canada) (-3)
- "Wild Tales" af Damián Szifrón (Argentina) (-1)
- "Timbuktu" af Abderrahmane Sissako (Mauretanien)
- "Hvid Gud" af Kornél Mundruczó (Ungarn)
- "Hoje Eu Quero Voltar Sozinho" af Daniel Ribeiro (Brasilien)
- "Norte, historiens afslutning" af Lav Diaz (Filippinerne)
Bedste dokumentar
- "Citizenfour" af Laura Poitras
- "Life Itself" af Steve James
- "Jodorowsky's Dune" af Frank Pavich (N)
- "Keep On Keepin 'On" af Alan Hicks
- "Jordens salt" af Wim Wenders og Juliano Ribeiro Salgado (+2)
- "The Case Against 8" af Ben Cotner og Ryan White (-3)
- Jesse Moss "The Overnighters" (+1)
- "Finding Vivian Maier" af John Maloof og Charlie Siskel (+1)
- "Virunga" af Orlando von Einsiedel (N)
- "Tales of the Grim Sleeper" af Nick Broomfield (N)
Mere information - Ugentlig prognose til Oscars 2015 (5/12/2014)