Og endelig var det tur til «Lincoln»Ved Critics Awards. Det er altid blevet sagt, at det er en af de helt store favoritter til Oscar, men også disse Dallas Critics Awards den havde endnu ikke vundet en pris for bedste film.
På trods af dette står Steven Spielberg tilbage uden prisen for bedste instruktion, der går til filmen af Kathryn Bigelow, den anden store vinder af disse priser.
«Lincoln»Det kræver i alt fem priser, bedste film, bedste skuespiller, bedste birolle, bedste skuespillerinde og bedste soundtrack.
«Zero Dark Thirty»Får resten, med undtagelse af dokumentar, udenlandsk film og animation, det vil sige bedste instruktør, bedste skuespillerinde og bedste manuskript.
Bedste billede: "Lincoln"
Top ti bedste film:
- "Lincoln"
- "Argo"
- "Zero Dark Thirty"
- "Pi's Liv"
- "De elendige"
- "Moonrise Kingdom"
- "Silver Linings Playbook"
- "Skyfall"
- "Mesteren"
- "Dyr fra den sydlige vild"
Bedste instruktør: Kathryn Bigelow for "Zero Dark Thirty"
Runner-up: Steven Spielberg for "Lincoln"
Runner-up: Ben Affleck for "Argo"
Runner-up: Ange Lee for "Life of Pi"
Runner-up: Wes Anderson for "Moonrise Kingdom"
Bedste skuespiller: Daniel Day-Lewis for "Lincoln"
Runner-up: Joaquin Phoenix for "Mesteren"
Runner-up: John Hawkes for "The Sessions"
Runner-up: Hugh Jackman for "Les Miserables"
Runner-up: Denzel Washington til "Flight"
Bedste skuespillerinde: Jessica Chastain for "Zero Dark Thirty"
Runner-up: Jennifer Lawrence for "Silver Linings Playbook"
Runner-up: Helen Mirren for "Hitchcock"
Runner-up: Emmanuelle Riva for «Amour»
Runner-up: Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild og Naomi Watts for "The Impossible"
Bedste mandlige birolle: Tommy Lee Jones for "Lincoln"
Runner-up: Philip Seymour Hoffman for "Mesteren"
Runner-up: Christoph Waltz for "Django Unchained"
Runner-up: Alan Arkin for «Argo»
Runner-up: Robert De Niro for "Silver Linings Playbook"
Bedste kvindelige birolle: Sally Field for "Lincoln"
Runner-up: Anne Hathaway for "Les Miserables"
Runner-up: Amy Adams for "The Master"
Runner-up: Helen Hunt for "The Sessions"
Runner-up: Ann Dowd for "Compliance"
Bedste udenlandske film: "Amour"
Runner-up: "En kongelig affære"
Runner-up: «Urørlig»
Anden: "Holy Motors"
Runner-up: Drengen på cyklen »
Bedste manuskript: "Zero Dark Thirty"
Runner-up: "Django Unchained"
Bedste film: "Life of Pi"
Runner-up: "Skyfall"
Bedste soundtrack: "Lincoln"
Bedste dokumentar: "Søger en sukkermand"
Anden: «Bølle»
Runner-up: «Sådan overlever du en pest»
Runner-up: "Vest for Memphis"
Runner-up: "Den usynlige krig"
Bedste animerede film: "ParaNorman"
Runner-up: "Frankenweenie"
Runner-up: «Pirater»
Russell Smith Award: "Beasts of the Southern Wild"
Mere information - Nomineringer til Golden Globes 2013
Kilde - m.dallasvoice.com