Tre af de mest indflydelsesrige kritikere har analyseret de otte hovedkategorier af Oscar og de har offentliggjort deres prognoser for nomineringerne.
AO Scott, manohla dargis y stephen holden De angiver deres fem favoritter i kategorien bedste film, bedste instruktør, de fire skuespillerkategorier og de to manuskriptkategorier.
Bedste film
AO Scott
Lincoln
Dyr af den sydlige vilde
Django Unchained
Zero Dark Thirty
manohla dargis
The Master
Silver Linings Playbook
Moonrise Kingdom
Zero Dark Thirty
stephen holden
Lincoln
Dyr af den sydlige vilde
Argo
Bedste instruktør
AO Scott
Kathryn Bigelow for "Zero Dark Thirty"
Michael Haneke for "Amour"
Steven Spielberg for "Lincoln"
Quentin Tarantino for "Django Unchained"
Benh Zeitlin for "Beasts of the Southern Wild"
manohla dargis
Michael Haneke for "Amour"
Paul Thomas Anderson for "Mesteren"
Wes Anderson for "Moonrise Kingdom"
David O. Russell for "Silver Linings Playbook"
stephen holden
Michael Haneke for "Amour"
Steven Spielberg for "Lincoln"
Ben Affleck for "Argo"
Benh Zeitlin for "Beasts of the Southern Wild"
bedste skuespiller
AO Scott
Liam Neeson for "The Grey"
Joaquin Phoenix for "Mesteren"
Jean-Louis Trintignant for "Amour"
Denzel Washington for "Flight"
manohla dargis
Denis Lavant for "Holy Motors"
Joaquin Phoenix for "Mesteren"
Jean-Louis Trintignant for "Amour"
Denzel Washington for "Flight"
stephen holden
John Hakes for "The Sessions"
Joaquin Phoenix for "Mesteren"
Jean-Louis Trintignant for "Amour"
Denzel Washington for "Flight"
Bedste skuespillerinde
AO Scott
Jessica Chastain for "Zero Dark Thirty"
Nina Hoss for «Barbara»
Emmanuelle Riva for «Amour»
Rachel Weisz for "The Deep Blue Sea"
manohla dargis
Jennifer Lawrence for "Silver Linings Playbook"
Nina Hoss for «Barbara»
Emmanuelle Riva for «Amour»
Rachel Weisz for "The Deep Blue Sea"
Jennifer Lawrence af · »Silver Linings Playbook»
Charlotte Rampling for "Stormens øje"
Emmanuelle Riva for «Amour»
Quvenzhané Wallis til "Beasts of the Southern Wild"
Bedste kvindelige birolle
AO Scott
Tommy Lee Jones for "Lincoln"
Robert De Niro for "Silver Linings Playbook"
Leonardo DiCaprio for "Django Unchained"
Jude Law for "Anna Karenina"
manohla dargis
Tommy Lee Jones for "Lincoln"
Shlomo Bar Aba af «Fodnote»
Hugh Grant for «Piraterne! Band of Misfits »
Matthias Schoenaerts for "Rust og knogle"
stephen holden
Tommy Lee Jones for "Lincoln"
Alan Arkin for "Argo"
Ezra Miller for "The Perks of Being a Wallflower"
Alessandro Nivola for "Ginger and Rosa"
Bedste kvindelige birolle
AO Scott
Rosemarie DeWitt for "Din søsters søster"
Sally Field for "Lincoln"
Frances McDormand for "Promised Land"
Charlize Theron for "Snehvide og jagteren"
manohla dargis
Anne Hathaway til "The Dark Knight Rises"
Kara Hayward for "Moonrise Kingdom"
Lorraine Toussaint for "Middle of Nowhere"
Jacki Weaver til "Silver Linings Playbook"
stephen holden
Rosemarie DeWitt for "Din søsters søster"
Sally Field for "Lincoln"
Anne Hathaway for "Les Misérables"
Helen Hunt for "The Sessions"
Bedste originale manuskript
AO Scott
"Amour"
"Mesteren"
"Zero Dark Thirty"
"Django Unchained"
manohla dargis
"Amour"
"Mesteren"
Fodnote
stephen holden
"Amour"
"Sikkerhed ikke garanteret"
"Ruby Sparks"
"Din søsters søster"
Bedste tilpassede manuskript
AO Scott
"Lincoln"
"Dyr fra den sydlige vild"
"Rust og knogle"
"Anna Karenina"
manohla dargis
"Bernie"
"Det dybblå hav"
«Piraterne! Band of Misfits »
"Oslo, 31. august"
stephen holden
"Silver Linings Playbook"
"Lincoln"
"Dyr fra den sydlige vild"
"På vejen"
"Argo"
Mere information - Ti film, der lyder til de næste Oscars
Kilde - newyorker. com